Furkasyon perforasyonlarında kullanılan farklı tamir materyallerinin sızdırmazlık özelliklerinin sıvı filtrasyon tekniğiyle değerlendirilmesi
Evaluation of sealing ability of different materials for furcation perforation repair with fluid filtration technique
  1. Tez No: 959433
  2. Yazar: CEMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, furkasyon perforasyonlarında kullanılan MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brazil), Endocem (Maruchi, Wonju-si, Korea) ve Endosequence BC RRM Fast Set Putty (Brasseler, Savannah, GA, USA) materyallerinin sızdırmazlık özelliklerinin sıvı filtrasyon yöntemiyle değerlendirilmesidir. Bu çalışmada çekilmiş 76 adet periodontal, protetik veya ortodontik sebeplerle çekilmiş, kök gelişimi tamamlanmış mandibuler molar dişler kullanılmıştır. Dişlerin mine- sement sınırı hizasının 3 mm üzerinde kalan kron bölümü ve furkasyon sınırının 3 mm altında kalan kök bölümü uzaklaştırılmıştır Dişlerin seçilmesinde, standardizasyonu sağlamak için furkasyon bölgesindeki dentin kalınlığının 2-2.5 mm olmasına özen gösterilmiştir. Dişlerin kanal ağızları ve apikal bölgeleri rezin kompozit yardımıyla kapatılmıştır. Çalışmadaki dişlerin 10 tanesi kontrol grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu pozitif ve negatif kontrol gruplarına ayrılmış, pozitif kontrol grubunda 5 dişte furkasyon perforasyonu oluşturulmuş fakat perforasyon bölgesine tamir materyali yerleştirilmemiştir. Negatif kontrol grubunda ise furkasyon perforasyonu oluşturulmamıştır. Perforasyonlar pulpa odasının tabanında ve merkezde olacak şekilde 1 mm çapındaki rond frez yardımıyla hazırlanmıştır. Deney gruplarındaki dişler rastgele 3 gruba (n=22) ayrılmıştır. Perforasyon alanları, MTA Angelus, Endocem ve Endosequence BC RRM Fast Set Putty materyalleri ile tamir edilmiştir. Hazırlanan örnekler sıvı filtrasyon cihazına tabi tutulmuş ve sızıntı değerleri her diş için iki ayrı zaman diliminde (24 ve 72 saat) kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak Kruskal Wallis ve Wilcoxon testi kullanılarak analiz edilmiş ve p değerinin, 0.05'ten küçük olduğu değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgularımıza göre, 24. ve 72. saatte ölçülen sızıntı miktarları değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.052, p=0.519; p>0.05). Her üç tamir materyalinin 24. ve 72.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the sealing ability of MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brazil), Endocem (Maruchi, Wonju-si, Korea) and Endosequence BC RRM Fast Set Putty (Brasseler, Savannah, GA, USA) as furcation perforation repair materials with fluid filtration technique. A total of 76 human mandibular molar teeth that had been extracted for periodontal, prothetic or orthodontic reasons and had mature roots were selected. The crown part of the teeth 3 mm above the enamel-cement border line and the root part 3 mm below the furcation boundary were sectioned. To improve specimen standardization, the teeth selected were requirred to have a dentin thickness at the furcation varying from 2-2.5 mm. The canal orifices and apical end of the roots were filled with resin composite. In this study, ten teeth served as controls; five teeth were perforated but not repaired to serve as a positive control, another five teeth were not accessed to serve as negative controls. Perforations were created in the center of the pulp chamber floor by using round diamond bur with a diameter of 1 mm. The experimental teeth were randomly divided into 3 groups (n=22). Perforation defects were repaired with MTA Angelus Endocem or Endosequence BC RRM Fast Set Putty. The teeth were subjected to the fluid filtration and the measurements were recorded after 24 and 72 hour. Data were analyzed with Kruskal Wallis and Wilcoxon tests and the level of significance was set at p0.05).