A comparative study of private and public banks in libya: Service quality and customer satisfaction
Libya'daki özel ve kamu bankalarinin karşilaştirmali bir çalişmasi: Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti
- Tez No: 959438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Libya'daki özel ve kamu bankalarında hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyetini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Ülkenin süregelen ekonomik ve siyasi koşulları göz önünde bulundurularak, bankaların bu ortamda nasıl hizmet verdiği ve müşteriler tarafından nasıl algılandığı araştırılmıştır. Çalışma; güvenilirlik, yanıt verme süresi ve fiziksel unsurlar gibi hizmet kalitesi boyutlarını incelemekte ve müşteri deneyimleri üzerinden analizler sunmaktadır. Araştırma, her iki bankacılık sektörünün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeyi ve hizmet kalitesini artırmaya yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Hedef, Libya'daki bankaların müşteri beklentilerini daha iyi karşılayacak şekilde nasıl gelişebileceğini ortaya koymaktır. Bu araştırma, özellikle politika yapıcılar, finans kurumları ve sektör paydaşları için önem taşımaktadır. Müşteri memnuniyeti düzeylerini karşılaştırarak, müşteri odaklı ve dayanıklı bir bankacılık sistemi oluşturmak için stratejik öneriler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak, çalışma her iki sektörde de hizmet kalitesini artırmaya yönelik uygulanabilir öneriler sunmakta ve Libya bankacılık sistemine olan güvenin artmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak uzun vadeli reformlara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of service quality and customer satisfaction between private and public banks in Libya. Given the country's ongoing economic and political challenges, the study explores how these institutions operate under pressure and how their services are perceived by customers. The research investigates key dimensions of service quality such as responsiveness, reliability, and physical aspects. By analysing customer feedback and experiences, the study identifies the strengths and weaknesses of both sectors and highlights areas for improvement. The goal is to provide a clearer understanding of how Libyan banks can enhance their services to meet customer expectations more effectively. This study is especially relevant for policymakers, financial institutions, and stakeholders seeking to improve the country's banking infrastructure. By comparing customer satisfaction levels, the research aims to guide strategies that support the development of a more customer-focused and resilient banking system. Ultimately, the study offers practical recommendations to enhance service quality and increase satisfaction across both sectors. It contributes to the broader goal of improving trust in the Libyan banking system and shaping long-term reforms that can lead to sustainable growth.