Bir Meşrutiyet ve Cumhuriyet Münevveri: Kâzım Nami Duru (1876-1967)
An Intellectual of the Constitutional Monarchy and the Republic: Kâzım Nami Duru (1876-1967)
  1. Tez No: 959449
  2. Yazar: KADİR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Kâzım Nami Duru, subay, muallim ve muharrir kimliği ile bilenen bir Türk münevveridir. 1876 yılında dünyaya gelmiş, Mutlakiyet, Meşrutiyet, Cumhuriyet ve Demokrasi dönemlerini görmüştür. Bu dönemlerde daima etkin bir rol almaya çalışmış, çeşitli memuriyetlerinin yanı sıra gazete ve dergilerde yazmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Türk münevverlerinin Meşrutiyet ve Cumhuriyet yıllarında temel meselelerinin içeriğini ve bu münevverlerden biri olan Kâzım Nami'nin bu meseleler hakkındaki görüşlerini ortaya koymaktır. Hayatı boyunca daima cemiyet meselelerine duyarsız kalmayan Kâzım Nami, döneminin diğer şahsiyetleri gibi zaman içerisinde farklı fikir akımlarına dahil olduğu için onun fikir ve fiilleri“tutarlılık”değil“değişkenlik”ekseninde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Kâzım Nami Duru'nun bütün hayatı (1876-1967) tarihsel araştırma yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. İlk bölüm (1876-1898), Kâzım Nami'nin çocukluk yıllarını ve eğitim hayatını kapsamaktadır. İkinci bölümde (1898-1912) askerlik mesleğindeki kariyeri ile birlikte, ilk dönem yazı hayatı incelenmiştir. Üçüncü bölümde (1912-1920) Selânik'ten İstanbul'a gelişi ile birlikte başlayan maarif teşkilatındaki yeni kariyerinin ayrıntıları, Millî Mücadeleye katıldığı Ankara'ya kadar takip edilmiştir. Dördüncü bölümde (1920-1943) kurucuları arasında yer aldığı Maarif Vekâletinde Orta Tedrisat Müdürlüğünden Kıbrıs Türk Lisesine, daha sonra Millî Talim ve Terbiye Azalığından Cumhuriyet Halk Partisi mebusluğuna uzanan hayatı ele alınmıştır. Beşinci bölümde (1943-1967) Cumhuriyet Halk Partisinden dışlandıktan sonra Demokrat Partiye katılması ve sonrasında köşesine çekilerek geçirdiği son günleri anlatılmıştır. Elbette bu dönem kalemini elinden bırakmayarak çıkardığı Türk-Anglo Amerikan Postası'nın yanı sıra dahil olduğu cemiyet tartışmaları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kâzım Nami Duru is a Turkish intellectual known for his roles as an officer, teacher, and writer. Born in 1876, he witnessed the periods of Monarchy, Constitutional Monarchy, Republic and Democracy. Throughout these eras, he consistently tried to play an active role, writing for newspapers and magazines alongside holding various official positions. The main purpose of this study is to reveal the content of the fundamental issues faced by Turkish intellectuals during the Constitutional Monarchy and Republican periods and to present the views of Kâzım Nami, one of these intellectuals, on these matters. Kâzım Nami, who remained sensitive to social issues throughout his life, was involved in different intellectual movements over time, like other figures of his era. Therefore, his ideas and actions have been examined on the axis of“variability”rather than“consistency.”This study examines the entire life of Kâzım Nami Duru (1876-1967) using the historical research method. The first chapter (1876-1898) covers his childhood and educational years. The second chapter (1898-1912) analyzes his military career alongside his early writing life. The third chapter (1912-1920) follows the details of his new career in the educational system, beginning with his move from Selânik to Istanbul and continuing up to his participation in the National Struggle in Ankara. The fourth chapter (1920-1943) discusses his life from his role as the Director of Secondary Education at the Ministry of National Education, which he helped establish, to the Turkish Cypriot High School, and then from the National Education and Training Board to his membership as a deputy in the Republican People's Party (CHP). The fifth chapter (1943-1967) describes his expulsion from the CHP, subsequent membership in the Democratic Party, and the final years he spent in seclusion. This period also examines the Turkish-Anglo American Post, which he continued to publish, as well as the social debates in which he participated.