Örgütsel değişmede dönüştürücü liderlik davranışları üzerine bir uygulama
A Study of transformational leadership and its roel in organizational changing
  1. Tez No: 95946
  2. Yazar: RAMAZAN ERTURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖRGÜTSEL DEĞİŞMEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİK DAVRANIŞLARI ÜZERİNE BİR UYGULAMA Ramazan ERTURGUT İşletme Ana Bilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Doç.Dr. Fermani MAVİŞ Küreselleşme ile ortaya çıkan yok edici rekabet koşulları, yeni örgütsel düzenlemelere ve yönetsel değişimlere gereklilik göstermekte; işletmelerin, rekabet üstünlüğünü kazanıp buna uygun bir yapılanma gerçekleştirebilmek için örgüt yapılarını ve stratejilerini yeniden değerlendirerek her alanda kökten değişimlere gittikleri gözlenmektedir. Bu değişimler, örgütün dönüşümünü sağlayabilecek yeni bir vizyonun yaratılmasını ve bunun tüm örgüt üyeleri tarafından paylaşılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. İşletmeler açısından böyle bir değişimi gerçekleştirme, örgütün geleceği için yeni bir yön tayin etmede ve örgütsel dönüşümü destekleyecek bir iklim yaratmada, yetenekli, arkasından gelenleri yarattığı vizyon ile sürükleyebilecek liderlerin varlığına bağlıdır. Bütün bu özellikleri kendilerinde toplayan, yalnızca değişen koşullara uyum sağlamakla yetinmeyerek örgüt içinde ve dışında köklü değişimlere öncülük eden yöneticiler dönüştürücü liderlerdir. 1980'lerden sonra liderlik çalışmalarında dönüşüm ve sembolik değerler gibi yeni yaklaşımların üzerinde durulması sonucu ortaya atılan dönüştürücü liderlik, daha çok örgütlerde bir kültür oluşturma süreci olarak görülmeye başlanmıştır. Böylece dönüştürücü liderlikte örgüt üyelerinin örgütsel görevleri uğruna, kendi bireysel çıkarlarının üstüne çıkmalarına yardımcı olarak değiştirilmiş oldukları vurgulanmıştır. Dönüştürücü liderlerin, günlük örgütsel faaliyetlerinin yanında, idealleştirilmiş etki, telkinle güdüleme, entellektüel uyarma ve bireysel destek sağlama gibi davranış boyutlarını da kendilerinde topladığı belirlenmiştir. Dönüştürücü lider, belli kalıpların içinde kalmaması ve örgütsel vizyonu bir düş olarak izleyenlerine benimsetmesi gibi özellikleri ile yönetsel liderden, doğuştangelme kişisel özelliklerin dışında, kriz dönemlerinde ortaya çıkması ile de karizmatik liderden farklılk göstermektedir. Dönüştürücü liderliği etkileyen faktörler, genellikle örgütün verimlilik ve çevreye uyum üzerinde yoğunlaşma derecesi, teknik ve stratejik alt sistemlerin nisbi üstünlüğü ve örgütsel yapı şeklinde belirlenmiştir. Dönüştürücü liderlik üzerinde çalışan araştırmacılar, bir çok üst seviye yöneticinin gözlemlenmesinden sonra, hepsinin ortak olarak uyguladıkları safhaları; değişim ihtiyacının farkına varma, geçişin yönetilmesi, yeni bir vizyonun yaratılması ve değişimlerin kurumsallaştırılması olarak dört başlık altında sıralamışlardır. Dönüştürücü liderlerin, izleyenleri ile duygusal bağlar kurarak, kısa vadeli organizasyon amaçlarının ötesinde, performanstaki önemli artışlar için çalıştıkları belirtilmiş ve astlarının üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanmıştır.. İş sonuçlarının değeri hakkında astlarının bilinçlilik seviyesini arttırırlar.. Astların iş çıktılarına ulaşabilmelerinde farkında olabilecekleri yolları geliştirirler.. Astlarının şu andaki bireysel ilgilerinin üzerinde olmalarını sağlarlar.. Organizasyon, grup veya takım bağlılığını geliştirirler.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A STUDY OF TRANSFORMATIONAL LEADERSHIP AND ITS ROEL IN ORGANIZATIONAL CHANGING Ramazan ERTURGUT Majoring in Business Administration Osmangazi University Social Sciences Institute August 2000 Adviser: Fermani MAVİŞ, Associate Professor In the twenty-first century, devastating competition among companies coming out with globalization requires new organizational arrangements. Corporations need to make radical changes in every aspect of their organizational structures as well as strategies for acquiring competition superiority. As a result of these changes, organizations need to cerate new visions that can help organizational transformations. To realize such a transformation depends on leaders who have ability and capacity in addressing challenges that organizations face and create a new direction for organization's future. Leaders, who have capacity, can be able to adapt their organizations in changing environment and make radical transformations both in and out of organizations. After the 1980's, studies have started to emphasize the importance of transformational leadership in changing organizations that focus on new aspects of leadership such as symbolic values and culture in understanding organizations. The transformational leadership research indicates that transformational leaders have four behaviors: idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration. Factors affecting transformational leadership are especially determined with organization's productivity and the degree of consideration over adapting to environment, superiority of technical, strategical! tactics and organizational structure.IV Studies indicate that transformational organizations have four characteristics. These include; (1) the need for change, (2) managing change, (3) create a new vision, and (4) institutionalizing change. Transformational leaders have strong and emotional relationship with their followers. They also pay attention to their follower's individual needs and attempt to motivate and inspire them by providing meaning. As a summary, transformational leaders can be seen when leaders:. Increase the consciousness of their subordinates about the values of work results.. Generate awareness of mission or vision of the team.. Motivate their followers to look beyond their own interests.. Develop group or team loyalty in organization. it ıîfpnMarnM“”f