İşletmelerde organizasyon yapılarının değişmesini etkileyen faktörler
Factors that effect organizational changes in companies
  1. Tez No: 95945
  2. Yazar: KORAL ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İşletmeler, belli bir çevre içinde ve çevreleriyle birlikte yaşarlar. Çevre denilen yaşam sahası ise, çok belirleyenli bir evrendir. Bu evrende yaşamın devam ettirilmesi, çoğu zaman ancak çevreye zamanında ve yerinde uyum göstermekle mümkündür. Dolayısıyla bu çevrede meydana gelecek olan değişimler, işletmeyi doğrudan etkileyeceğinden, işletme yönetimlerince gerekli önlemlerin alınması ve düzeltmelerin yapılması kaçınılmaz olur. Bu çalışmada, zaman zaman işletmelerin organizasyon yapılarında değişikliğe gitmelerinin sebepleri ve bu örgütsel yapılanma sürecinde işletmelerin nelere dikkat etmeleri gerektikleri, örgütsel değişim çalışmalarının avantaj ve dezavantajları yanında, örgütsel değişimlerin aşamaları ve bu çalışmaların yapılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, uygulama çalışması olarak, kendi organizasyon yapısmda değişim yaşamış bir şirket incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies keep on living in environments that are effected by many factors. To continue living in this environment they must be harmonious with the environment, and also be ready for some environmental changes. The environmental changes will directly effect the companies and the organizations, that's why they always must be ready to make re arrangements and corrections. This research work takes a brief look at the reasons of organizational changes in companies and where the companies must be careful wile making organizational changes. Nearby the advantage and disadvantages, also the steps of organizational changes and some important points while doing this study is explained. At the end of the research work, as a practice study, the organizational change of a company is examined. m