Otel işletmelerinde dönüştürücü liderlik davranışlarının örgüt sağlığı üzerine etkileri: Afyonkarahisar ilinde bir araştırma
Effects of transformational leadership behaviours on organizational health in hotels: A study in afyonkarahisar
  1. Tez No: 293152
  2. Yazar: TUBA VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SANDIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Turizm sektöründe özellikle 1950'li yıllardan sonra rekabetin artması ve küresel boyuta ulaşması ile bu sektör içerisinde yer alan konaklama işletmeleri varlıklarını sürdürebilmek için birçok yeni yönetim tekniğini bünyesinde uygulayarak başarı sağlama gayreti içerisine girmiştir. Bu süreçte işletmelerin başarı sağlamasında temel unsurlardan birisi işletme örgütünün sağlığı olmuştur. Temel olarak bir kurumun çevresine adapte olabilme, çalışanları arasında uyum yaratma ve hedeflerine ulaşma kabiliyeti şeklinde ifade edilen örgüt sağlığı kavramı, dinamik rekabet koşulları sonucunda, son dönemde yoğun olarak incelenmeye başlamıştır. Diğer yandan bir işletme örgütünün sağlıklı olabilmesi için bu örgütlerde etkin dönüştürücü liderlerin bulunması gerekir. Dolayısıyla işletmelerde örgütün sağlıklı kılınması için dönüştürücü liderlik davranışlarının örgüt sağlığı üzerine olan etkilerinin kapsamlı olarak araştırılması gerekmektedir. Bu kapsamda araştırmada Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren termal konaklama işletmelerinde dönüştürücü liderlik davranışları ile örgüt sağlığı arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Yapılan araştırmanın sonucunda genel olarak dönüştürücü liderlik davranışları ile örgüt sağlığı arasında ve iki değişkene ait tüm alt boyutlarda istatistikî olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the raising of competition and become globally after 1950?s in the tourism industry, lodging enterprises has striven for success in order to continue their existence by applying many modern management techniques. Within this period organizational health became a vital factor in the scope of lodging enterprises? success. Basically denoted as ?adaptation of an enterprise to its environment, creating a harmony among workers and the ability of reaching its objectives? organizational health has begun to search densely, especially as a result of dynamic competition conditions. On the other hand, transformational leadership behaviors required in order to establish a healthy organization. Thus, to establish organization healthy, it?s necessary to evaluate comprehensively the effects of transformational leadership behaviors on organizational health. Within this scope, it?s been evaluated the effects of transformational leadership behaviors on organizational health in thermal lodging enterprises that facilitate in Afyonkarahisar.As a result of the research it?s been assigned that there is a significant relationship between transformational leadership behaviors and organizational health, and also there is a significant relationship among all subdimensions.