2018 ve 2024 sosyal bilgiler öğretim programları ve ders kitaplarının tarih konuları bağlamında karşılaştırılması
Comparison of 2018 and 2024 social studies curriculums and textbooks in the context of history subjects
- Tez No: 959465
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DEVECİ BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada 2018 ve 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programları ve ders kitapları tarih konuları bağlamında karşılaştırmalı analize tabii tutulmuştur. 2018 ve 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programlarında tarih konularını içeren öğrenme alanlarında yer alan kazanım ve öğrenme çıktıları, kazandırılmak istenen değer ve beceriler ile ilgili programlar doğrultusunda 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında tarih konularını içeren ünite ve konu başlıkları karşılaştırmalı analiz edilerek farklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme çalışmasıdır. Verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz tekniklerinden betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nın tarih konularını içeren öğrenme çıktılarının, bir önceki programa göre, azaltıldığı görülmektedir. Öğrenme çıktılarında tarihsel düşünme becerilerinin de yer aldığı kavramsal ve alan becerilerini kazandırmaya yönelik en az üç alt basamağa yer verildiği, programın içeriğinin yoğun olduğu tespit edilmiştir. 2018 ve 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim programlarının tarih konularını içeren öğrenme alanlarında kazandırılmak istenen değerlerin önemli bir kısmının korunarak 2024 programında yer aldığı görülmekle birlikte kültürel mirasa duyarlılık değerinin yer almadığı tespit edilmiştir. 2024 programının 2018 programına kıyasla beceri öğretimini kapsamlı bir şekilde ele aldığı görülmektedir. 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarının tarih konularını içeren ünite ve konu başlıklarının karşılaştırılmasında 2018 kitabını tarih konularını neden–sonuç ilişkileri çerçevesinde ele alarak, geçmiş ile günümüz ilişkilendirmelerine yer verdiği, görsel materyal kullanımının analiz ve değerlendirme boyutlarında yeterli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2018 and 2024 Social Studies Curricula and textbooks were subjected to comparative analysis in the context of history topics. In line with the 2018 and 2024 Social Studies Curricula, the achievements and learning outcomes in the learning areas that include history topics, the values and skills to be gained, and the units and topics that include history topics in the 5th grade Social Studies textbooks in line with the relevant programs were comparatively analyzed and the differences were tried to be revealed. The research model is a document analysis study, which is one of the qualitative research methods, and descriptive analysis was used among the data analysis techniques. In the findings obtained as a result of the research, it was seen that the learning outcomes of the 2024 Social Studies curriculum, which included history topics, were reduced, but it was determined that at least three sub-steps were included in the learning outcomes to gain conceptual and field skills, including historical thinking skills, and the content of the program was intense. In the 2018 and 2024 Social Studies curricula, it was seen that a significant part of the values desired to be gained in the learning areas including history topics were preserved and included in the 2024 program, but it was determined that the value of sensitivity to cultural heritage was not included. Compared to the 2018 program, it is seen that the 2024 program deals with skills teaching in a comprehensive manner. In the comparison of the 5th grade Social Studies textbooks' units and topics including history topics, it is seen that the 2018 book deals with history topics within the framework of cause-effect relationships, includes past and present associations, and the use of visual materials is sufficient in the analysis and evaluation dimensions.