Öğrenme akış modeli destekli okul dışı fen öğretiminin farklı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of learning flow model supported out-of-school science teaching in terms of different variables
  1. Tez No: 959471
  2. Yazar: DİLAN KAYA DURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AKIN KÖSTERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma öğrenme akış modeli destekli okul dışı fen öğretiminin, 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve sorumluluk düzeylerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, yakınsayan paralel karma yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Nicel veriler denkleştirilmemiş kontrol gruplu ön test/son test deseni, nitel veriler ise durum çalışması modeli doğrultusunda toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, araştırma sürecinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Samsun ili Canik ilçesindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 63 üçüncü sınıf öğrencisiyle çalışılmıştır. Araştırmada bir deney ve bir kontrol grubu yer almaktadır. Kontrol grubunda dersler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na uygun biçimde ve haftada üç saat olmak üzere altı hafta boyunca, toplam 18 saat süreyle sınıf ortamında yürütülmüştür. Deney grubunda ise dersler yine aynı öğretim programındaki kazanımlar doğrultusunda Joseph Cornell'in Öğrenme Akış Modeli temel alınarak, uzman görüşleri sonucunda araştırmacı tarafından hazırlanan okul dışı öğrenme etkinlikleri ile yürütülmüştür. Etkinlik uygulamaları Canik Namiye-Mümin Erol Doğa ve Fen Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar, haftada bir gün üç saat olmak üzere toplam altı hafta ve 18 saat süreyle yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri;“Canlılar Dünyasına Yolculuk Ünitesi Başarı Testi”,“Fen Bilimleri Dersi Odaklı Sorumluluk Ölçeği”,“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”ve“Fen Bilimleri Dersi Motivasyon Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise, deney grubundaki öğrencilerin her hafta etkinlik sonrasında yazdığı gün sonu yansıtma yazıları aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, öğrenme akış modeliyle desteklenen okul dışı fen öğretimi uygulamalarının, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları, fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve sorumluluk düzeylerinde, sınıf ortamında geleneksel yöntemlerle öğrenim gören kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir fark yarattığını ortaya koymuştur. Gün sonu yansıtma yazılarından elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin işlenen kazanımlara ilişkin soruları doğru yanıtladıkları, kendilerini mutlu ve iyi hissettikleri, uygulamalardan keyif aldıkları ve zorlanmadan eğlenceli bir öğrenme süreci yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nitel verilerin nicel verileri destekler nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of learning flow model supported out-of-school science teaching on the academic achievement, attitudes towards science course, motivation and responsibility levels of 3rd grade students. The study was conducted using the convergent parallel mixed method. Quantitative data were collected using a pre-test/post-test design with an unbalanced control group and qualitative data were collected using a case study design. The sample of the study was determined by convenient sampling method and 63 third grade students studying in a public primary school in Canik district of Samsun province in the 2022-2023 academic year were studied during the research process. There was one experimental and one control group in the study. In the control group, the lessons were carried out in the classroom environment for a total of 18 hours for six weeks, three hours a week, in accordance with the Science Course Curriculum prepared by the Ministry of National Education. In the experimental group, the lessons were carried out with out-of-school learning activities prepared by the researcher based on Joseph Cornell's Learning Flow Model in line with the acquisitions in the same curriculum. The activity implementations were carried out at Canik Namiye-Mümin Erol Nature and Science School. The implementations were carried out for a total of six weeks and 18 hours, one day a week for three hours. Quantitative data were collected through“Journey to the World of Living Things Unit Achievement Test”,“Science Lesson Focused Responsibility Scale”,“Science Lesson Attitude Scale”and“Science Lesson Motivation Scale”. Qualitative data were obtained through the end-of-day reflection essays written by the students in the experimental group after each week's activity. The results of the study revealed that the out-of-school science teaching practices supported by the learning flow model made a significant difference in the academic achievement, attitudes towards science, motivation and responsibility levels of the students in the experimental group compared to the control group, which was taught with traditional methods in the classroom environment. According to the findings obtained from the end-of-day reflection writings, it was concluded that the students answered the questions related to the learning outcomes correctly, felt happy and good, enjoyed the applications, and had a fun learning process without any difficulty. It was seen that the qualitative data obtained as a result of the research supported the quantitative data.