Bilgi toplumu eğilimleri ışığında stratejik yönetimde strateji analizi
Strategics analysis at strategic management in the illumination of information societys tendency
- Tez No: 95948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BİLGİ TOPLUMU EĞİLİMLERİ IŞIĞINDA STRATEJİK YÖNETİMDE STERATEJİ ANALİZİ Sedat ÇAKIROĞLU işletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat, 2000 Danışman: Prof. Dr. Ali AKDEMİR Stratejik yönetim konusunda, tıpkı sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan yeni toplumsal değişiklikler sırasında olduğu gibi, bu kavramı da anlamlı hale getirmeye, böylece onu denetlenebilir, yönlendirilebilir bir harekete dönüştürmeye, her meslek ve kesimden kişiler ile üniversiteler ve araştırma kuruluşları çaba sarf etmektedir. Bu araştırmamız ile bilim toplumu eğilimleri ışığında stratejik yönetim ve süreçleri açıklanarak, yapılmış çalışmaların araştırılıp incelenmesi ve yapılacak çalışmalara ışık tutulması hedeflenmiştir. Her yönetici, post modern yaklaşımların gereği olarak; stratejik planlama, stratejik yönetim ve süreçleri ile strateji analizlerini yapabilmelidir. Gelecek yönetimi, toplam kalite yönetimi gibi konular hakkında son yıllarda geniş çaplı araştırmalar yapılmaktadır. 21. yüzyıl bilim toplumu ve bilgi çağı olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışmada, gelecek yönetiminin ne ölçüde ve ne yönde olduğu uygulama ile belirtilmeye çalışılmıştır. Stratejik yönetim süreci, bilgi toplumu eğilimleri ışığında açıklanarak, strateji analizi evresi detaylandırılmıştır. Arçelik A.Ş.'nin strateji analizinin yapılması, uygulamayı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESİS STRATEGICS ANALYSIS AT STRATEGIC MANAGEMENT IN THE ILLUMINATION OF INFORMATION SOCIETY'S TENDENCY Sedat ÇAKIRO?LU Major Branch Business The Institute of Social SciencesThe Osmangazi Univercity February, 2000 The Advise: Prof. Dr. Ali AKDEMİR Concerning strategic management, just as it was true for the newly- emerged social changes following the Industrial Revolution persons from every vocation and field as well as universities and research institutions have striven to make such a concept more meaningful and there fore convert it into an activity that can be inspected and oriented. Through this study of ours, explaining strategic management and processes, we have targeted to analyse the studies already carried out and shed light on the prospective ones. Each manager should be able to undertake strategic analysis making use of modern approaches, strategic planning and management and processes. There has been thorough research on subjects such as Future Management and Total Quality Management. The 21st Century is defined as the ero of the society of science and knowledge. In this study, what the Future Management is and in what way it is oriented to were tried to be determined. The process of strategic management was detailed under the light of the society of science tendencies. The conduot of the analysis of Arçelik A.C. stands for the implementation. MKftMmSKSI «UtKOt