Göç, kadın ve din: Eskişehir'de ikamet eden yabancı uyruklu kadınlar örneği
Immigration, women and religion: Sample of foreign women residing in Eskişehir
  1. Tez No: 959504
  2. Yazar: FATMA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yer değiştirme hareketi olan göç, insan yaşamını çeşitli açılardan etkileyen olguların başında gelmektedir. Teknolojik ilerlemelerle beraber hızlanan ve yayılan göç, ülkeleri sosyal, ekonomik, kültürel vb. alanlarda etkilemektedir. Göç eden grupların başında gelen kadın, göç yazınında ve göç yolculuğunda uzun yıllar erkeğin yanında pasif bir görüntü çizmektedir. Zaman içerisinde kadının göç sürecindeki rollerinde değişiklikler olurken, kadın göçün ana aktörlerinden birine evrilmektedir. Göçmen kadının sosyal bir fenomen olan dinle ilişkisi konunun kapsamını oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, Eskişehir'e göç eden kadınların dini inanç, algı ve pratiklerinde meydana gelen değişim/dönüşümde göçün rolünü irdelemektir. Göçmen kadınların göç sürecinde yaşadıkları dini tecrübeler ele alınırken, bu süre boyunca dini yaşamlarında meydana gelen değişikliklerde göçün etkisi olup olmadığını analiz etmek çalışmanın temel problemidir. Araştırmanın örneklemini Eskişehir'de ikamet eden yabancı uyruklu kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcı kadınlar kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Suriye, Irak, Afganistan ve Mısır'dan gelen yirmi beş kadınla yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemi ve betimleyici fenomenolojik desen ile yapılmıştır. Kaynak taraması için dökümantasyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına bakıldığında, göçmen kadınların çoğunlukla savaş gibi zorunlu sebeplerle göç ettikleri, göç yolculuğunda zorlu deneyimler yaşadıkları ve göç yolculuğunun fiziki şartlarından dolayı dini pratiklerini yerine getiremedikleri anlaşılmaktadır. Göçmen kadınların göç öncesi ve göç sonrası dini pratiklerini yerine getirme durumları karşılaştırıldığında, göç öncesi dini pratiklerini yerine getiren katılımcıların neredeyse tamamının göç sonrası da dini pratiklerini yerine getirdikleri görülmektedir. Katılımcıların bir kısmının göç sonrası ötekileştirildikleri ve ayrımcılığa uğradıkları anlaşılmaktadır. Bazı katılımcıların toplumla bütünleştikleri görülürken, bir kısmının uyum zorlukları yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Ülkenin dilini bilmemenin uyum için bir engel oluşturduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration, which is a movement of displacement, is one of the leading phenomena affecting human life in various aspects. Migration, which has accelerated and spread with technological advances, affects countries in social, economic, cultural, etc. areas. Women, who are at the forefront of migrant groups, have been portrayed as passive next to men for many years in migration literature and during the migration journey. While there have been changes in the roles of women in the migration process over time, women have evolved into one of the main actors of migration. The relationship of migrant women with religion, which is a social phenomenon, constitutes the scope of the subject. In this context, the main purpose of the study is to examine the role of migration in the change/transformation in the religious beliefs, perceptions and practices of women migrating Eskişehir. While the religious experiences of immigrant women during the migration process are discussed, the main problem of the study is to analyze whether migration has an effect on the changes in their religious lives during this period. The sample of the study consists of foreign women residing in Eskişehir. Participating women were selected using the snowball sampling method. Face-to-face interviews were conducted with twenty-five women from Syria, Iraq, Afghanistan and Egypt. The study was conducted with qualitative research methods and descriptive phenomenological patterns. Documentation method was used for source review. When the study results are examined, it is understood that immigrant women mostly migrate due to compulsory reasons such as war, have difficult experiences during the migration journey and cannot fulfill their religious practices due to the physical conditions of the migration journey. When the status of immigrant women fulfilling their religious practices before and after migration is compared, it is seen that almost all of the participants who fulfilled their religious practices before migration also fulfilled their religious practices after migration. It is understood that some of the participants were marginalized and discriminated after migration. While some participants were seen to integrate with the society, it was concluded that some had difficulties in their adaptation. It was analyzed that not knowing the language of the country constituted an obstacle to adaptation.