1876-1893 yılları arasında Rumeli'deki köy güvenlik unsurları
Village security elements in Rumelia between 1876-1893
- Tez No: 959503
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, 1877-1878 Rus Harbi'nden sonra Ayastefanos Antlaşması ve Berlin Kongresi'nin ardından ayrılıkçı eylemlerle yüzleşmek zorunda kalmıştır. İmparatorluk“güvenlik ihtiyacı”doğrultusunda bazı uygulamalara girişmiştir. İstanbul'da bu durum, 1879 yılında Usûl-i Muhâkemât-ı Cezâ'iyye Kânûn-ı Muvakkatı'nın yürürlüğe girmesi ve aynı yıl jandarma ile polis teşkilatlarının yeniden düzenlemesiyle ortaya çıkmıştır. Bu süreçte İmparatorluk, Jandarma Teşkilatını Seraskerlik'e bağlamış, Zaptiye Müşiriyeti'ni de Zaptiye Nezareti olarak organize etmiştir. Taşraya gelindiğinde ise köy bekçileri; vilayet, sancak, kaza ve nahiye birimlerinin, muhtar ve ihtiyar meclislerinin, zaptiye ve belediye organlarının koordineli bir biçimde çalışmasıyla atanmaya başlamıştır. Bu dönemde merkeziyetçi devletin tutumunu yansıtacak bir şekilde“köy bekçileri”adına kanunlar ve tüzükler düzenlenmiştir. Öte yandan 1848 yılında yürürlüğe konulan, fakat o dönem uygulanma imkânı bulamayan“silah tezkeresi”uygulaması da asayişin ve güvenliğin sağlanması için yeniden gündeme gelmiştir. 1887'de ise imparatorluk taşrada bir tüzük çerçevesinde köylüleri bir güvenlik birimi olarak örgütlemiştir. Bu uygulamaya ise“Fahri Zaptiyelik, İnzibat ve Emniyet Komisyonları”adını vermiştir. 1876-1893 yılları yapılan bu girişimler“köy güvenlik unsurları”olarak tanımlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde köy bekçiliğinin teşkili, tayin usulleri, görev ve sorumlukları, işleyişi ve karşılaşılan problemler ele alınmıştır. İkinci bölümde silah tezkeresi uygulamasına ihtiyaç duyulmasının sebepleri, silah tezkeresi ile ilgili yapılan nizamnameler ve silah tezkeresinin uygulanması Rumeli özelinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise literatürde eksiliği bulunan“Fahri Zaptiyelik, İnzibat ve Emniyet Komisyonları”na yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Russian War of 1877-1878 and the Treaty of Ayastefanos and the Congress of Berlin, the Ottoman Empire had to face separatist activities. The Empire embarked on some practices in line with the“need for security”. In Istanbul, this situation emerged in 1879 with the enactment of the Code of Usûl-i Muhâkemât-ı Cezâ'iyye Kânûn-ı Muvakkatı and the reorganization of the gendarmerie and police organizations in the same year. In this process, the Empire connected the Gendarmerie Organization to the Seraskerate and organized the Zaptiye Müşiriyeti as the Zaptiye Nezareti. As for the provinces, village guards began to be appointed through the coordinated efforts of provincial, sanjak, accident and district units, mukhtars and councils of elders, the police and municipal bodies. In this period, laws and by-laws were issued on behalf of“village guards”, reflecting the attitude of the centralist state. On the other hand, the practice of“gun permit”, which had been introduced in 1848 but could not be implemented at that time, was reintroduced to ensure public order and security. In 1887, the empire organized peasants as a security unit within the framework of a statute in the provinces. This practice was called“Fahri Zaptiyelik, İnzibat ve Emniyet Commissions”. These initiatives between 1876-1893 are defined as“village security elements”. In the first part of the study, the organization, appointment procedures, duties and responsibilities, functioning and problems encountered by village guards are discussed. In the second part, the reasons for the need for the implementation of the gun permit, the regulations on the gun permit and the implementation of the gun permit are analyzed with a special focus on Rumelia. In the third part,“Fahri Zaptiyelik, İnzibat and Emniyet Commissions”, which are missing in the literature, are included.