Askeri savunma sistemleri için araç tipi GSM ve UMTS bant jammer anten tasarımı, analizi, üretimi ve testi
Design, Analysis, Production and Testing of Vehicle Type GSM and UMTS Band Jammer Antenna for Military Defense Systems
- Tez No: 959532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, GSM bantta (900-1800-2100 MHz) yayın yapan karıştırma (jammer) anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Askeri savunma sistemlerinde uzaktan kontrol edilebilen patlayıcıların tehlikesi günden güne artmaktadır. Bununla birlikte haberleşmeyi sağlamak kadar istenildiğinde ve gerektiğinde haberleşmeyi engellemek de önem taşımaktadır. Anten tasarım kriterleri ihtiyaca göre belirlenmiştir ve karıştırma uygulamalarında verimli çalışabilmesi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. GSM bant sinyallerin karıştırılması (jamming) için antenin GSM bandında düşman sinyal olarak adlandırdığımız kesilmek istenilen sinyal gücünden daha yüksek bir güçte yayın yapıyor olması beklenmektedir. RF yüksek güç taşıma kapasitesi, yüksek kazanç ve toplam yayılan güç (total radiated power) parametrelerinin geliştirilebilmesi için tasarım çalışmaları yapılmıştır. Dipol yapıda GSM bantta yayın yapan, düşük profilli, yüksek kazançlı ve 150 W RF güç taşıma kabiliyeti olan Baskı Devre Kartı (Printed Circuit Board) üzerine yerleştirilmiş kompakt bir anten tasarlanmıştır. Tasarlanan antenin üretimi, yankısız oda testi ve sahada karıştırma testleri gerçekleştirilerek hedeflenmiş olan tasarım kriterlerini sağlayıp sağlayamadığı konusunda sınanmıştır. Bu çalışma, son kullanıcıyı hedefleyen bir tasarıma sahip olması ve saha testlerinin gerçekleştirilebilmesi için antenin mekanik tasarımını da sunmaktadır. Araç tipinde tasarlanan antenin, olası şok darbelerinde veya engele takılma durumunda kullanılabilirliğinin devam etmesi için diplik ve yay tasarımı gerçekleştirilmiştir. Ek olarak anten, taktiksel olarak sökülüp farklı noktalara takılabilecek yapıda tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen elektromanyetik analiz ve testlerin sonucunda antenin en az 2.5 en fazla 5 dBi gerçek kazancı (realized gain) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, GSM band jammer antenna design has been realized. The danger of remotely controlled explosives in military defense systems is increasing day by day. However, it is as important to prevent communication when desired and necessary as it is to provide communication. The antenna design criteria are determined according to the need and it is designed considering that it can work efficiently in jamming applications. For jamming GSM band signals, it is expected that the antenna should be broadcasting at a higher power than the power of the signal to be intercepted, which we call the enemy signal in the GSM band. Design studies have been carried out to improve the RF high power carrying capacity, high gain and total radiated power parameters. A low profile, high gain, 150 W RF power carrying capacity, low profile, low profile antenna on PCB (Printed Circuit Board) has been designed. The designed antenna has been tested in production, anechoic chamber and field jamming tests to determine whether it meets the design criteria. The thesis also presents the mechanical design of the antenna in order to have a design targeting the end user and to be able to perform field tests. The antenna is designed as a vehicle-type antenna, with a base and spring design to ensure its continued usability in the event of shock impacts or obstructions. In addition, the antenna is designed in such a way that it can be tactically dismantled and installed at different points. As a result of the electromagnetic analysis and tests performed, it was found that the antenna has a realized gain of at least 2.5 and at most 5 dBi.