Sanayi yapılarında gürültü denetimi açısından uygun yapı elemanı kesitlerinin belirlenmesi
Determination of suitable structural element sections for noise control in industrial buildings
  1. Tez No: 959533
  2. Yazar: BERAT YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sanayi yapılarındaki yüksek düzeyli gürültü, hem çalışanların sağlığını olumsuz etkileyebilir, hem de çevreye zarar verebilir. Gürültü düzeyinin yüksek olması, işyerinde stres, işitme kaybı, dikkat dağılması ve verimlilik kaybı gibi sorunlara yol açar. Ayrıca, çevredeki yerleşim alanlarında da rahatsızlık yaratabilir. Sanayi yapılarında gürültünün zararlı etkilerini ortadan kaldırmak ya da en aza indirebilmek için, yapının tasarım aşamasında konunun değerlendirmeye alınarak, uygun önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemler arasında, uygun mimari planlama, gerekli yalıtımı sağlayacak yapı elemanı kesitlerini uygulama, iç yüzeylerde yeterli ses yutucu malzeme kullanma, çalışma alanlarında gerekli yerlerde gürültü engeli kullanma benzeri uygulamalar yer alır. Bunun yanı sıra, sessiz makinelerin seçilmesi, titreşim yalıtımlarının yapılması, zaman içine bakımlarının sağlanması önemlidir. Bu çalışmada, sanayi yapılarında, gürültü denetimi açısından yeterli olabilecek duvar kesitlerine örneklerin belirlenmesi ve maliyet açısından da değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen duvar kesitlerinin Türkiye'de yürürlükte olan,“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik (2017)”gereksinimlerine uygun olarak en az C sınıfı yalıtım sağlaması hedeflenmiştir. Çalışma için, örnek olarak, mevcut bir sanayi yapısında yer alan üretim hacmi seçilmiş, yapı kabuğu ve iç bölme elemanları için, akustik simülasyon programı yardımı ile öneri kesitler oluşturularak, ses geçiş kaybı değerleri hesaplanmıştır. Üretim hacmi yanında yer alan ve gürültüden etkilenen alıcı hacmin hassasiyet derecesine bağlı olarak, gereken 52, 55 ve 58 dB'lik yalıtımı sağlayan kesitler gruplandırılmış ve tablolar haline sunulmuştur. Oluşturulan 17 kesitin maliyeti ile ilgili hesaplar da yapılmış, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve en uygun kesitler konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
High levels of noise in industrial buildings can both adversely affect the health of workers and damage the environment. High noise levels cause stress, hearing loss, distraction and loss of productivity in the workplace. It can also cause disturbance in the surrounding residential areas. In order to eliminate or minimize the harmful effects of noise in industrial buildings, the issue should be evaluated at the design stage of the building and appropriate measures should be taken. These measures include appropriate architectural planning, application of structural element cross-sections to provide the necessary insulation, use of adequate sound absorbing materials on interior surfaces, use of noise barriers where necessary in working areas. In addition, it is important to select quiet machines, to make vibration isolation, and to ensure their maintenance over time. In this study, it is aimed to determine examples of wall sections that may be sufficient in terms of noise control in industrial buildings and to evaluate them in terms of cost. The wall sections are aimed to provide at least Class C insulation in accordance with the requirements of the“Regulation on the Protection of Buildings against Noise (2017)”in force in Turkey. For the study, the production volume in an existing industrial building was selected as an example, and sound transmission loss values were calculated for the building envelope and interior partition elements with the help of an acoustic simulation program. Depending on the degree of sensitivity of the receiver volume next to the production volume and affected by noise, the sections that provide the required 52, 55 and 58 dB insulation are grouped and presented in tables. The costs of the 17 sections were also calculated, evaluated comparatively and recommendations were made for the most suitable sections.