Dijitalleşen tüketimin cinsiyetlere göre farklılaşması: Elektronik ticaret siteleri üzerine nitel bir araştırma
Consumption of digitization according to sexs different: On e-commerce websites a qualatative research
  1. Tez No: 959589
  2. Yazar: ÖZGE NUR YURDDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
“Dijitalleşen Tüketimin Cinsiyetlere Göre Farklılaşması: Elektronik Ticaret Siteleri Üzerine Nitel Bir Araştırma”isimli tez çalışması, tüketim olgusunun dijitalleşmesi ve elektronik ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilen tüketim üzerine odaklanmaktadır. Tüketim olgusu, uzun yıllardır önemli bir konu olarak karşımıza çıksa da, özellikle içerisinde bulunduğumuz toplum yapısında önemi daha fazla artmış, yalnızca hayati ihtiyaçları değil aynı zamanda bireylerin kimlik ve imaj yaratma süreçleri açısından da önemini göstermiştir. Bireyler üzerinde kimlik ve imaj yaratma süreçleri açısından da önem kazanan tüketim, bu aşamaya gelene kadar belirli süreçlerden geçmiş ve bireylerin hayatında önemli bir yer edinmiştir. Tüketimin geçirmiş olduğu aşamalar, bu tez içerisinde üretim süreçlerinden başlayarak ele alınacak, daha sonra kavramın kapsamı genişletilecek, tüketimin günümüzdeki anlamı ortaya konulacak ve son olarak elektronik ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilen tüketimin cinsiyetlere göre farklılaşması, nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinin kadın ve erkek katılımcılara uygulanması doğrultusunda bulgular bölümünde ele alınıp tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
“Differentiation of Digitalised Consumption According to Gender: A Qualitative Research on Electronic Commerce Sites”focuses on the digitalisation of consumption and consumption through electronic commerce sites. Although the phenomenon of consumption has been an important issue for many years, its importance has increased more especially in the social structure we are in, and it has shown its importance not only in terms of vital needs but also in terms of identity and image creation processes of individuals. Consumption, which has gained importance in terms of identity and image creation processes on individuals, has gone through certain processes until it has reached this stage and has gained an important place in the lives of individuals. The stages that consumption has gone through will be discussed in this thesis starting from production processes, then the scope of the concept will be expanded, the current meaning of consumption will be revealed and finally, the differentiation of consumption realised through electronic commerce sites according to gender will be discussed in the findings section in line with the application of qualitative research method and semi-structured interview technique to male and female participants.