İngilizce öğretmen adaylarına uzman öğretmenlik rol davranışları kazandırma uygulamasının öğretmen adaylarının rol model algısına, öğretim öz yeterlilik inancına ve mesleki tutumlarına etkisi
The role of providing pre-service English language teachers with expert teaching role behaviours on pre-service teachers' perceptions of role models, teaching self-efficacy beliefs and professional attitudes
- Tez No: 959591
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarına uzman öğretmenlik rol davranışları kazandırma uygulamasının öğretmen adaylarının rol model algısına, öğretim öz yeterlik inancına ve mesleki tutumlarına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Batı Karadeniz Bölgesi'nin bir ilinde yer alan bir devlet üniversitesinin 48 son sınıf İngilizce öğretmen adayından, öğretmen adaylarının 4 danışman öğretmeninden ve staj okullarında görev yapan 8 uygulama öğretmeninden oluşmuştur. Deney grubunda yer alan öğretmen adaylarına uzman öğretmenlik davranışları ile ilgili eğitim verilmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğretmen adayları ise mevcut öğretmenlik davranışlarını sergilemiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği, Öğretmen Rol Algısı Ölçeği, Mesleki Tutum Ölçeği, gözlem, yansıtıcı günlük ve görüşme formları kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesi ile nicel bulgular, öğretmen adaylarının uzman öğretmen rol model algısının yüksek olduğunu ortaya koymasına rağmen nitel bulgular uygulamada zaman zaman teknisyen öğretmen davranışları gösterdiklerini ortaya koymuştur. Araştırmanın nicel bulguları deney grubunda yer alan öğretmen adaylarının öz yeterlik inançlarının uzman öğretmen uygulaması sonucunda arttığını, mesleki tutumlarında ise anlamlı bir farklılık yaratmadığını göstermiştir. Ayrıca nitel bulgular, çoğunlukla ders planındaki zamana uyduklarına, disiplin konusunda sorun yaşamadıklarına, çoğunlukla teknolojiyi etkili ve verimli kullandıklarına, çoğunlukla klasik oturma düzenini kullandıklarına, bazı öğretmen adaylarının sevgi ve saygıya dayalı bir disiplin sağlamasına rağmen bazılarının ise otoriter bir disiplin sağladıklarına işaret etmiştir. Yine nitel bulgular öğretmen adaylarının çoğunlukla bireysel farklılıkları dikkate almadıkları ortaya çıkarmıştır. Bunların yanı sıra öğretmen adayları tarafından klasik ölçme-değerlendirme yöntemlerinin kullanıldığı ve dersi tekrar vermeleri halinde derslerinde değişiklik yapmak istedikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of providing pre-service English language teachers with expert teaching role behaviours on pre-service teachers' perceptions of role models, teaching self-efficacy beliefs and professional attitudes. A mixed research method was used in this study. The study group consisted of 48 pre-service teachers from a state university in a province of the Western Black Sea Region, 4 mentor teachers of the teacher candidates and 8 mentor teachers working in internship schools. The teacher candidates in the experimental group were given training on expert teaching behaviors. The teacher candidates in the control group exhibited their current teaching behaviors. In order to collect data in the study, the Teacher Self-Efficacy Scale, the Teacher Role Perception Scale, the Professional Attitude Scale, observation, reflective diary and interview forms were used. By analyzing the data, although the quantitative findings revealed that the prospective teachers' perception of the expert teacher role model was high, the qualitative findings revealed that they occasionally displayed technician teacher behaviors in practice. The quantitative findings of the study showed that the self-efficacy beliefs of the prospective teachers in the experimental group increased as a result of the expert teacher application, and that there was no significant difference in their professional attitudes. In addition, the qualitative findings indicated that they mostly followed the time in the lesson plan, did not have any problems with discipline, mostly used technology effectively and efficiently, mostly used the classical seating arrangement, and although some pre-service teachers provided a discipline based on love and respect, some provided an authoritarian discipline. It was also revealed that the pre-service teachers mostly did not take individual differences into consideration. In addition, it was found that the pre-service teachers used classical measurement-evaluation methods and wanted to make changes in their lessons if they had to teach the course again.