Malî durumun fıkhî hükümlere etkisi
The influence of financial position on fiqh provisions
  1. Tez No: 959610
  2. Yazar: KADİR DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
İslam hukukunda bireyin malî durumu, pek çok yükümlülüğün belirleyici unsurudur.“Zengin”ve“fakir”kavramlarının tanımları ve bu tanımlara bağlı olarak ortaya çıkan fıkhî hükümlerin ne ölçüde değişkenlik gösterdiği önemli bir araştırma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma sürecinde, zenginlik ve fakirlik ile doğrudan bağlantılı olan malî durumlara dair meseleler dört fıkhî mezhebe ait klasik kaynakların yanı sıra güncel literatür, tez ve makaleler ışığında tespit edilmiş; bu meseleler sistematik bir yaklaşımla sınıflandırılarak incelenmiştir. Araştırmada ağırlıklı olarak dört fıkhî mezhebin görüşleri esas alınmış, ancak bazı durumlarda bu mezhepler dışındaki müçtehitlerin yaklaşımlarına da yer verilmiştir. Araştırma kapsamında İslam hukuk mezheplerinin fıkhın tüm konularında geçerli kabul edilen bir zenginlik ve fakirlik tanımlarının bulunmadığı, farklı meselelerde farklı tanımlamaların yapıldığı hatta bir konu içerisinde dahi farklı görüşlerin ortaya konduğu görülmüştür. Zenginlik tanımında ortak bir ifadeye en çok nisap konusunda yaklaşılmıştır. Çalışmada fakirlik ve zenginlik durumlarına dair yapılan tasnif denemesi, İslam hukukunda malî durumların daha sistematik bir yaklaşımla ele alınabilmesine katkı sağlayabilir. Günümüzde bu tanımların iktisadî durum, enflasyon ve devlet politikaları ile olan ilişkisi ayrıca değerlendirilmeye muhtaçtır.
Özet (Çeviri)
In Islamic law, the financial status of the individual is the determining factor of many obligations. The definitions of the concepts of“rich”and“poor”and the extent to which the jurisprudential rulings that emerge based on these definitions vary is an important area of research. In the process of the study, the issues related to financial situations that are directly related to wealth and poverty have been identified in the light of the classical sources of the four fiqh schools as well as current literature, theses and articles, and these issues have been classified and analyzed with a systematic approach. The study is mainly based on the views of the four fiqh madhhabs, but in some cases, the approaches of mujtahids outside these madhhabs are also included. Within the scope of the research, it has been observed that Islamic legal sects do not have a definition of wealth and poverty that is accepted as valid in all issues of fiqh, and that different definitions are made in different issues, and even within a single issue, different opinions are put forward. In the definition of wealth, a common expression has been approached most in the issue of nisab. The attempt to classify poverty and wealth in this study may contribute to a more systematic approach to financial situations in Islamic law. Today, the relationship between these definitions and the economic situation, inflation and state policies needs to be evaluated separately.