Onarıcı adalet kapsamında uzlaşma ve uzlaştırmacı
On the role of conciliation and conciliators in the context of restorative justice
- Tez No: 959612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, onarıcı adalet sisteminin temel unsurlarından biri olan uzlaştırma kurumu kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Modern ceza adalet sistemlerine alternatif olarak geliştirilen ve son yıllarda Türkiye'de de kurumsallaşma yönünde önemli ilerlemeler kaydeden uzlaştırma sistemi, tarihsel gelişimi, uygulama süreçleri ve toplumsal etkileri bağlamında incelenmiştir. Çalışmada, uzlaştırmanın adalet sistemine, bireylere ve topluma sağladığı katkılar ile uygulamada karşılaşılan sorunlar ve eleştiriler değerlendirilmiş; bu çerçevede sistemin geliştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, alternatif uyuşmazlık çözüm yolları arasında yer alan uzlaştırma kurumunun tarihsel gelişimi ele alınmış; özellikle Avrupa ülkelerindeki evrimi, İslam kültüründeki yeri ve önemi ile birlikte Türkiye'deki uygulama süreci ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Ayrıca, uzlaştırma kültürünün bireyler arası ilişkilerde ve toplumsal yaşamda sağladığı olumlu etkiler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, uzlaştırmanın temel amacı,“uzlaştırmacı”kavramı ve bu görevi üstlenecek kişilerin taşıması gereken nitelikler açıklanmıştır. Etkili iletişim becerilerinin uzlaştırma sürecine katkıları irdelenmiş; ayrıca uzlaştırma kapsamına giren suç tipleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, uzlaştırmanın toplumsal yaşama etkileri, taraflar ve devlet açısından ortaya koyduğu faydalar ve olası mahsurlar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, uzlaştırma sisteminin iş yükünü ortaya koyan dosya istatistiklerine yer verilmiş ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive examination of the practice of mediation, a key component of the restorative justice system. As an alternative to traditional criminal justice mechanisms, the mediation system has made significant strides toward institutionalization in recent years, particularly in Turkey. The study explores the historical development of mediation, its evolution over time, and its contributions to justice, society, and individuals. Furthermore, the benefits and drawbacks of the mediation system are assessed, and new ideas and suggestions are proposed to enhance its effectiveness. The thesis is structured into three main chapters. The first chapter focuses on the historical development of mediation as an alternative dispute resolution method, particularly within European countries, as well as its roots and significance in Islamic culture. The chapter also outlines the process through which mediation has been adopted and developed in Turkey, while addressing its influence on everyday social interactions and community relationships. The second chapter discusses the main objectives of mediation, the concept of the“mediator,”and the essential qualifications and characteristics required for individuals undertaking this role. It also examines the role of effective communication skills in the success of mediation and identifies the types of offenses that fall within its scope. The third chapter analyzes the impact of mediation on social life, highlighting its benefits and potential drawbacks for the parties involved and for the state. This section also includes statistical data illustrating the operational workload of the mediation system and concludes with practical recommendations for relevant stakeholders.