Bronkopnömonili buzağılarda retinol, kolekalsiferol, α-tokoferol ve filokinon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of retinol, cholecalciferol, α-tocopherol and phylloquinone levels in calves with bronchopneumonia. van yüzüncü yil university institute of health sciences, department of veterinary internal diseases,
- Tez No: 959634
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ASLAN G, Bronkopnömonili Buzağılarda Retinol, Kolekalsiferol, α-Tokoferol ve Filokinon Düzeylerinin Değerlendirilmesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Bu çalışmada, bronkopnömonili buzağılarda Retinol, Kolekalsiferol, α-Tokoferol ve Filokinon konsantrasyon düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu araştırmanın hayvan materyali; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniğine gelen bronkopnömoni şikayeti olan, 0-6 ay yaşta, farklı ırk ve cinsiyetlere sahip 40 adet bronkopnömoni teşhisi konulan buzağı ile 10 adet sağlıklı olmak üzere toplam 50 baş buzağı üzerinde yürütüldü. Çalışmaya alınan bronkopnömonili buzağıların klinik muayenelerinden sonra biyokimyasal parametrelerin analizi için vena jugularisten kan örnekleri alındı. Antikoagulantsız (biyokimyasal) tüplere alınan kan numuneleri 3000 RPM/10 dakika santrifüj edilerek ve elde edilen serum örneklerinden A, D, E ve K vitamin konsantrasyonları belirtilen prosedürlere göre analiz edildi. Elde edilen biyokimyasal parametrelerin istatistiksel analizleri, SPSS paket programı kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen istatistiksel verilerin analizine göre bronkopnömonili buzağıların Retinol, Kolekalsiferol, α-Tokoferol düzeyleri kontrol grubunun aynı parametrelerine göre önemli düşük tespit edilirken, bronkopnömonili buzağıların Filokinon düzeyleri ise kontrol grubuna göre anlamlı tespit edilmedi. Sonuç olarak; bronkopnomönili buzağıların vitamin konsantrasyonları, sağlıklı buzağılara göre düşük olduğu tespit edildi. Bronkopnömonili buzağılar tedavi edilirken, rutin uygulanan antibakteriyel uygulamalara ek olarak A, D, E ve K vitaminleri içeren vitamin preparatların düzeylerindeki değişimler dikkate alınarak A, E, D ve K vitaminlerini içeren preparatların uygulanmasının tedaviye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ASLAN G, Evaluation of Retinol, Cholecalciferol, α-Tocopherol and Phylloquinone Levels in Calves with Bronchopneumonia. Van Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Internal Diseases, Master Thesis, Van, 2025. The aim of this study was to determine the concentration levels of Retinol, Cholecalciferol, α-Tocopherol and Phylloquinone in calves with bronchopneumonia. The animal material of this study was carried out on a total of 50 calves, including 40 calves with bronchopneumonia, aged 0-6 months, of different breeds and sexes, 40 calves diagnosed with bronchopneumonia and 10 healthy calves, who came to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Veterinary Medicine Internal Medicine Polyclinic. After the clinical examinations of the calves with bronchopneumonia, blood samples were taken from the vena jugularis for the analysis of biochemical parameters. Blood samples taken in anticoagulant-free (biochemical) tubes were centrifuged at 3000 RPM/10 minutes and the serum samples obtained were analyzed for vitamin A, D, E and K concentrations according to the specified procedures. Statistical analyses of the obtained biochemical parameters were evaluated using the SPSS package program. According to the analysis of the statistical data obtained, Retinol, Cholecalciferol, α-Tocopherol levels of calves with bronchopneumonia were significantly lower than the same parameters of the control group, while Phylloquinone levels of calves with bronchopneumonia were not significantly lower than the control group. In conclusion; vitamin concentrations of calves with bronchopneumonia were found to be lower than healthy calves. While treating calves with bronchopneumonia, in addition to routine antibacterial applications, it is thought that the application of vitamin preparations containing vitamins A, D, E and K will contribute to the treatment by taking into account the changes in the levels of vitamin preparations containing vitamins A, E, D and K.