Psoriasis hastalarında serum asprosin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum asprosin levels in patients with psoriasis
  1. Tez No: 959633
  2. Yazar: TUĞBA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Psoriasis kronik ve tekrarlayıcı seyre sahip, multisistemik bir hastalık olup tek başına veya komorbiditeleriyle birlikte bireyin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Psoriasisin iyi bilinen komorbiditelerinden biri olan MetS ile ilişkisi çok sayıda çalışmada vurgulanmıştır. Bu iki kliniğin patogenezinde ortak molekül ve yolakların saptanması bu bozuklukların etiyolojisine yönelik kapsamlı çalışmaları beraberinde getirmiş, tedavi hedefi olabilecek yeni moleküllerin keşfi ile hastalıkların doğasının daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Asprosin MetS, obezite, İR gibi metabolik bozuklukların etiyolojisinde suçlanan protein yapıda bir adipokindir. Keşfedildiği dönemden bu yana metabolik, endokrin ve inflamatuar etkileri üzerine araştırmalar yürütülmüştür. Çalışmamızda psoriasiste asprosin düzeyi ilk kez değerlendirilmiş olup psoriasiste sıklıkla gözlenen MetS ve İR gibi komorbiditeler ile psoriasis arasındaki muhtemel ortak patogeneze katkıda bulunmak ve asprosinin inflamatuar bir hastalık olan psoriasiste düzeyini ve hastalık şiddetiyle ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız gözlemsel vaka-kontrol çalışması olup, 38 psoriasis hastası ve 38 kontrol içeren iki ayrı grup ile yürütülmüştür. Katılımcıların MetS açısından değerlendirilmesi NCEP-ATP III kriterlerine göre, İR açısından değerlendirilmesi ise HOMA-IR hesaplamasına göre yapılmıştır. Asprosin düzeyi ELISA yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Asprosin düzeyi psoriasis grubunda anlamlı düzeyde düşüktü. (p=0,046) Asprosin düzeyi 1 birim azaldığında psoriasis gelişme riskinin %3,5 arttığı tespit edildi. (OR=0,965) Kadın hastalarda asprosin düzeyi kadın kontrollere göre daha düşüktü. (p=0,003) Hasta grubunda MetS olanlar ile olmayanlar arasında ve İR olanlar ile olmayanlar arasında asprosin düzeyi açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda psoriasis hastalarında asprosin düzeyinin hastalık süresi ile hastalık şiddetinden ve metabolik parametrelerden bağımsız olarak düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic and relapsing multisystemic disease that may affect an individual's quality of life either alone or in association with its comorbidities. The association between psoriasis and metabolic syndrome (MetS), one of its well-recognized comorbidities, has been emphasized in numerous studies. The identification of shared molecules and pathways in the pathogenesis of these two conditions has led to comprehensive research on their etiology, facilitating a better understanding of disease mechanisms and the discovery of new potential therapeutic targets. Asprosin is a protein-based adipokine implicated in the pathogenesis of metabolic disorders such as MetS, obesity, and insulin resistance (IR). Since its discovery, multiple studies have investigated its metabolic, endocrine, and inflammatory effects. In the present study, we evaluated asprosin levels in psoriasis for the first time, aiming to contribute to the understanding of the possible shared pathogenesis between psoriasis and its frequent comorbidities such as MetS and IR, and to determine asprosin levels in the context of psoriasis as an inflammatory disease as well as its association with disease severity. Materials and methods: This was an observational case-control study conducted with two separate groups comprising 38 patients with psoriasis and 38 healthy controls. MetS status was assessed using the NCEP-ATP III criteria, while IR was evaluated using the HOMA-IR. Serum asprosin levels were measured using the ELISA method. Results: Serum asprosin levels were significantly lower in the psoriasis group (p = 0.046). A 1-unit decrease in asprosin level was associated with a 3,5% increase in the risk of developing psoriasis (OR = 0.965). Among female participants, patients with psoriasis had significantly lower asprosin levels compared to female controls (p = 0.003). No significant difference in asprosin levels was observed between patients with and without MetS or between those with and without IR within the patient group. Conclusion: This study demonstrated that serum asprosin levels were decreased in patients with psoriasis, independently of disease duration, severity, and metabolic parameters.