Çocuk giysi modasında liyosel ile sürdürülebilir tasarım uygulamaları
Sustainable design practices with lyocell in children's clothing fashion
  1. Tez No: 959650
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇİFTÇİ KONAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çocuk giysi modasında sürdürülebilirlik, çevresel etkileri azaltan, doğal kaynakları koruyan ve çocuk sağlığını ön planda tutan tasarım yaklaşımlarını kapsamaktadır. Liyosel elyafı, biyolojik olarak çözünür yapısı, düşük su ve enerji tüketimi sağlayan kapalı döngü üretim sistemi ve çevre dostu özellikleriyle bu alanda öne çıkan sürdürülebilir bir malzeme olarak değerlendirilmektedir. Yumuşak dokusu, nefes alabilirliği ve antibakteriyel özellikleri sayesinde çocukların hassas cilt yapısıyla uyumlu, konforlu ve güvenli bir kullanım sunmaktadır. Liyosel kullanımıyla geliştirilen tasarımlar, yalnızca çevreye duyarlı bir yaklaşım sunmakla kalmaz; aynı zamanda işlevsellik, estetik ve kullanıcı deneyimini bir araya getirerek bütüncül bir sürdürülebilirlik anlayışı ortaya koyar. Günümüzde çocuk giyiminde ekolojik tekstil malzemelerinin yeterince kullanılmaması ve işlevsel tasarım yaklaşımlarının eksikliği, çocukların çevresel farkındalık geliştirmeleri açısından önemli bir engel oluşturmaktadır. Bu çalışmada, liyosel kumaş kullanılarak çocuk giysilerinde dönüştürülebilir giysi tasarımları aracılığıyla giysilerin farklı formlarda kullanılabilmesi (örneğin bir eteğin çantaya dönüşmesi) yeniden kullanım bilinci kazandırırken, çocukların hayal gücünü ve farkındalığını da desteklemeyi amaçlamaktadır. Çalışma doğrultusunda“Geri Dönüşüm Masalları”temalı 10 görünümlük (look) fonksiyonel çocuk giysi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca giysilere QR kodlar entegre edilerek; çocukların masallara erişim yoluyla sürdürebilirlik kavramıyla etkileşim kurmaları sağlanmıştır. Bu tezde, liyosel kumaşın çevresel avantajları tasarımlar aracılığıyla uygulanarak, fonksiyonellik ve bilinçli tüketim alışkanlıklarına katkı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability in children's fashion design encompasses approaches that minimize environmental impact, conserve natural resources, and prioritize child health. Lyocell fiber stands out as a sustainable material in this field due to its biodegradable structure, environmentally friendly properties, and closed-loop production system that reduces water and energy consumption. With its soft texture, breathability, and antibacterial features, lyocell offers a comfortable and safe wearing experience, making it suitable for sensitive children's skin. Designs developed using lyocell not only represent an eco-conscious approach but also integrate functionality, aesthetics, and user experience, embodying a holistic understanding of sustainability. Today, the insufficient use of ecological textile materials and the lack of functional design approaches in children's clothing constitute significant barriers to fostering environmental awareness in children. This study aims to promote reuse awareness and support children's imagination and consciousness by incorporating transformable clothing designs made with lyocell fabric—for instance, a skirt that can be converted into a bag. Within the scope of the project, a 10-look functional children's wear collection titled“Recycling Tales”has been developed. Additionally, QR codes are integrated into the garments, allowing children to access storytelling content and engage interactively with the concept of sustainability. This thesis applies the environmental advantages of lyocell fabric through design, contributing to functional fashion and the development of conscious consumption habits.