Gama kamera ve SPECT kamera kalite kontrol testlerinin farklı protokoller ile karşılaştırılması
Comparison of gamma camera and SPECT cameraquality control tests with different protocols
  1. Tez No: 959651
  2. Yazar: BERAT MEHDİ CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUTAN, PROF. DR. BAYRAM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nükleer tıpta hastalıkların doğru teşhisinin yapılabilmesi için kullandığımız Gama ve SPECT kamera cihazlarının görüntü kalitesi çok önemli rol oynamaktadır. Görüntü kalitesini etkileyen etmenler arasında homojenite, hassasiyet testi, dönme merkezi testi (COR), uzaysal çözünürlük bulunmaktadır. Bu parametrelerdeki bozulmalar cihazın hatalı ölçüm yapmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda oluşan görüntülerde bozulmalar meydana gelir. Bu hataları tespit etmenin en temel yolu Gama ve SPECT kameraların kalite kontrol testlerini zamanında yapmak ve testlerin sonuçlarının cihazlar için belirlenen güvenilir limitler içinde olmasını sağlamaktır. Kalite kontrol testlerinde hem dünyada hem de ülkemizde tam bir standardizasyon henüz sağlanılabilmiş değildir. Bazı uluslararası kuruluşlar (NEMA, IAEA, EANM gibi) Gama kameranın ve SPECT kameranın kalite kontrol testleri için kendi kılavuzlarını yayınlamıştır. Bu çalışmada gama kamera ve SPECT kamera kalite kontrol testlerinde IAEA standartları ile NEMA standartları uygulanıp sonuçların karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gamma and SPECT camera systems are critically important in nuclear medicine, as the quality of the acquired images plays a decisive role in accurately diagnosing diseases within the body. The main factors affecting image quality include homogeneity, sensitivity testing, center of rotation (COR) testing, and spatial resolution. Deteriorations in these parameters cause the device to take incorrect measurements, which can reduce the accuracy of the resulting images. The principal way to minimize such errors is to routinely perform quality control tests on Gamma and SPECT cameras and ensure that their results remain within the reference reliability ranges established for the devices. Complete standardization of quality control tests has not yet been achieved, either globally or in our country. Leading international organizations such as NEMA, IAEA, and EANM have published guidelines contai8ning quality control protocols for Gamma and SPECT cameras. This study aims to compare and evaluate the results obtained by applying IAEA and NEMA protocols to the quality control tests of Gamma and SPECT cameras.