Rize genelindeki içme ve kullanma sularında izole edilen Klebsiella spp. suşlarında antibiyotik direncin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of antibiotic resistance in Klebsiella spp. strains isolated from drinking and usage water in Rize
  1. Tez No: 959652
  2. Yazar: İSMAİL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yapılan bu çalışmada, Rize İl genelinde Mayıs 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında Rize İl Sağlık Müdürlüğünce 784 ayrı istasyondan alınan 2167 adet su numunesinden izole edilen 380 adet Klebsiella spp. suşunun antibiyotik direnci ve bu dirence sebep olan antibiyotik direnç genleri araştırılmıştır. Antibiyotik direncinin araştırılmasında mikrodilüsyon yöntemi ve disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Mikrodilüsyon yönteminin gerçekleştirildiği Klebsiella spp. suşlarında en yüksek antibiyotik direnci Ampisilin'e karşı %100 olarak tespit edilirken, en düşük antibiyotik direnci ise Meropenem'e karşı %0,70 olarak tespit edilmiştir. Disk difüzyon yönteminin gerçekleştirildiği Klebsiella spp. suşlarında ise en yüksek antibiyotik direnci Amoksisilin/klavulanik asit'e karşı %94,18 olarak tespit edilirken, en düşük antibiyotik direnci ise İmipenem'e karşı %8,8 olarak tespit edilmiştir. Mikrodilüsyon yöntemi ve disk difüzyon yöntemi sonucunda çoklu ilaç direnci gösteren 60 adet suşta 8 adet direnç genine (blaOXA, blaSHV, blaCTX-M, blaTEM, blaKPC, blaIMP, blaVIM, blaOXA-48) bakılmış olup sadece 4 suşta (K54-K164-K189B-K343) blaCTX-M geni saptanmıştır. Çalışmamızda çoklu antibiyotik direnci gözlenen suşlarda bile antibiyotik direnç genleri gözlenememesinin nedeni çevre orjinli doğal suş olmalarına bağlanmaktadır. Direnç geninin sadece dört suşda çıkması da halk sağlığı açısından düşünüldüğünde oldukça olumlu bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this study, antibiotic resistance of 380 Klebsiella spp. strains isolated from 2167 water samples taken from 784 different stations by Rize Provincial Health Directorate between May 2019 and May 2020 were investigated and the antibiotic resistance genes causing this resistance were investigated. Microdilution method and disk diffusion method were used in the investigation of antibiotic resistance. While the highest antibiotic resistance in Klebsiella spp. strains on which the microdilution method was performed was detected as 100% against Ampicillin, the lowest antibiotic resistance was detected as 0,70% against Meropenem. In Klebsiella spp. strains on which the disk diffusion method was performed, the highest antibiotic resistance was detected as 94,18% against Amoxicillin/clavulanic acid, the lowest antibiotic resistance was detected as 8.8% against Imipenem. As a result of the microdilution method and disk diffusion method, 8 resistance genes (blaOXA, blaSHV, blaCTX-M, blaTEM, blaKPC, blaIMP, blaVIM, blaOXA-48) were examined in 60 strains showing multidrug resistance, and the blaCTX-M gene was detected in only 4 strains (K54-K164-K189B-K343). The reason why antibiotic resistance genes were not observed even in the strains with multidrug resistance in our study is attributed to the fact that they are natural strains of environmental origin. The fact that the resistance gene was found in only four strains is a very positive result in terms of public health.