Eylem resminde ses-ritim
Sound and rhythm in action painting
- Tez No: 959653
- Danışmanlar: DOÇ. MUTEBER BURUNSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eylemsellik kavramı ile şekillenen Aksiyon resmi algısı, Jackson Pollock'tan güncele değin ilerlerken içerisinde oluşturduğu kavramlarla kısımlara ayrılmıştır. Aynı amaç ve farklı tutumla ilerlerken aslında içerisinde barındırdığı plansızlıktan oluşan plan, resmi şekillendirmeyi başarmıştır. Kabul edilemeyen plan, an içinde ses ve ritmik etkilerle resimlere yansımayı başarmış ve kendini kabul ettirmiştir. Eylem resmi içerisine psikolojik renk kavramını da alarak ilerlemiştir. Renkler artık yalnızca resmin değil eyleminde bir parçası olmuştur. Eylem resmi aksiyon kavramıyla ilerleyen ve modern sanatın resimsel başkalaşımını sürdüren önemli bir varoluş akımıdır. Bu akım 21. yüzyıla ulaşana kadar başkalaşım geçirmiş fakat diğer akımlar gibi net ve keskin kurallar yargısı içerisinde kalmamıştır. Ucu açık ve süresi tamamen bireyseldir. Tez içeriği, eylem resminin bağdaştığı içerisinde bulundurduğu ritimsel unsurları ses ve performans ile bağdaştıran yerlere değinerek ilerlemektedir. Ses unsurunun aslında eylem resminin bir parçası olduğundan ve bu durumu ritmik renk ve öğelerle nasıl aktardığını araştırır.
Özet (Çeviri)
The perception of Action Painting, shaped by the concept of agency, progresses from Jackson Pollock to the present day, and is divided into sections based on the concepts it encompasses. While advancing with the same purpose but different approaches, it has successfully formed a“planned painting”out of an apparent lack of planning. This“unacceptable plan”reflects itself in the paintings through spontaneous sound and rhythmic effects, ultimately gaining acceptance. By incorporating psychology into the action, it associates art and artist without aiming to connect them through colors, yet colors have become an integral part not only of the painting but also of the action itself. Action Painting is an important existential movement driven by the concept of action, continuing the pictorial transformation of modern art. Until reaching the 21st century, this movement has undergone transformations but has remained free from being judged like other movements. It is open-ended and entirely individual in duration. The content of this thesis focuses on the rhythmic elements intertwined with Action Painting, connecting them to sound and performance. It investigates how the sound element is inherently part of Action Painting and how this relationship is conveyed through rhythmic colors and components.