Evde sağlık hizmeti alan serebral palsili çocukların annelerine yönelik uygulanan akıllı telefon destekli hemşirelik danışmanlığının annelerin bakım yükü, stresle başa çıkma ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of smartphone-supported nursing counseling on the care burden, coping with stress, and quality of life of mothers of children with cerebral palsy receiving home health care services
- Tez No: 959663
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Serebral Palsi çocukluk çağının en yaygın nöromotor bozukluklarından biridir. Serebral Palsi'li çocuğu olan annelerin bakım yükünün yüksek olduğu, stresle başa çıkmada zorluklar yaşadıkları ve yaşam kalitelerinin düştüğü birçok çalışmada belirtilmektedir. Bu araştırmanın amacı, evde sağlık hizmeti alan serebral palsili çocukların annelerine yönelik uygulanan akıllı telefon destekli hemşirelik danışmanlığının annelerin bakım yükü, stresle başa çıkma ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Araştırma, randomize kontrollü tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İzmir ili Konak ilçesinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetlerine kayıtlı 0-18 yaş arası serebral palsi tanılı çocuğu olan girişim grubunda 21, kontrol grubunda 18 anne oluşturmuştur. Veriler, Mayıs-Kasım 2024 tarihleri arasında“Anne ve Çocuk Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Zarit Bakım Yükü Ölçeği (ZBYÖ)”,“Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği”(DASS-21),“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu”kullanılarak toplanmıştır. Girişim grubu annelere, standart evde sağlık hizmetleri ve Serebral Palsi Anne Portalı olarak isimlendirilen akıllı telefon uygulaması destekli hemşirelik danışmanlığı verilmiş, kontrol grubu ise standart evde sağlık hizmetlerini almaya devam etmiştir. Girişim ve Kontrol grubu annelerden veriler ön test, girişim sonrası 1.ay(izlem), 3.ay(izlem), 6.ay(izlem) şeklinde toplanmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için öncelikle Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi, Friedman testi, fark olan grubu tespit etmek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Annelerin yaş ortalaması girişim grubunda 40,76±5,15 , kontrol grubunda 40,33±5,67 yıldır. Çocukların yaş ortalaması girişim grubunda 13,38±3,67, kontrol grubunda 12,00±3,91 yıldır. Çocukların cinsiyeti girişim grubunun %61,9'u ve kontrol grubunun ise %50'sinin kız olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is one of the most common neuromotor disorders of childhood. Numerous studies have reported that mothers of children with cerebral palsy experience a high caregiving burden, face difficulties in coping with stress, and have a reduced quality of life. The aim of this study is to examine the effect of smartphone-supported nursing counseling on the caregiving burden, stress coping, and quality of life of mothers of children with cerebral palsy who receive home healthcare services. This research conducted using a randomized controlled trial design. The sample consisted of mothers of children aged 0–18 diagnosed with cerebral palsy and registered in the home healthcare services of the University of Health Sciences Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital, located in the Konak district of Izmir. The intervention group included 21 mothers, while the control group consisted of 18 mothers. Data collected between May and November 2024 using the“Mother and Child Sociodemographic Information Form”,“Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS)”,“Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21)”, and the“World Health Organization Quality of Life Scale - Short Form (WHOQOL-BREF)”. Mothers in the intervention group received standard home healthcare services in addition to nursing counseling supported by a smartphone application called the 'Cerebral Palsy Mother Portal'. The control group continued to receive only standard home healthcare services. Data from mothers in both the intervention and control groups were collected at baseline (pre-test), and then at the 1st month (follow-up), 3rd month (follow-up), and 6th month (follow-up) after the intervention. Prior to conducting the study, ethical approval obtained from the Ege University Medical Research Ethics Committee. Data analysis performed using SPSS Windows 25.0. Descriptive statistical methods, independent samples t-test for parametric data, Friedman test, and Bonferroni test to identify significant group differences used. For non-normally distributed data, the Mann-Whitney U test employed to compare differences between two independent groups. The mean age of the mothers was 40.76±5.15 years in the intervention group and 40.33±5.67 years in the control group. The mean age of the children was 13.38±3.67 years in the intervention group and 12.00±3.91 years in the control group. It was found that 61.9% of the children in the intervention group and 50% in the control group were female.