Serum demiri ve vitamin B12 eksikliği olan bireylerde çölyak hastalığı insidansı ve endoskopik fice tekniği ile değerlendirilmesi
Frequency of celiac disease in patients who have combined low plasma iron and vitamin B12 deficiency and evaluation with magnified upper gastorintestinal system endoscopy and magnified fice techniques
- Tez No: 959662
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKAR, DOÇ. DR. ÖMER BURCAK BİNİCİER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş-amaç: Malabsorbsiyon ile karakterize çölyak hastalığı (ÇH) tanı konması zor bir hastalıktır. Nonspesifik bulgu ve belirtileri nedeniyle“buz dağının görünen kısmı”olarak değerlendirilen bu hastalığın tanı alması eşlik eden komorbid durumlar ve artmış malignite riski nedeniyle kritiktir. Hastalığın tanısının konmasında serolojik testlerle birlikte histopatolojik bulgular halen altın standart tanısal yöntemlerdir. Biz çalışmamızda vitamin B12 ve demir eksikliği birlikte bulunan hastalarda ÇH sıklığını araştırmayı ve bu hastalarda magnifiye endoskopi ve magnifiye FICE (Fujinon Intelligence Color Enhancement) yöntemlerinin tanısal katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmayı hedefledik. Materyal-metod: Bu çalışmaya vitamin B12 ve demir eksikliği birlikte olan 50 hasta (10 erkek, 40 kadın) alınmıştır. Hastaların hepsinde doku transglutaminaz IgA (tTG IgA) ile serolojik tarama yapılmış ve ardından aynı endoskopist tarafından önce standart endoskopi, ardından magnifiye endoskopi ve magnifiye FICE yöntemleri ile duodenum 2. segmentleri değerlendirilmiştir. Dudenum, mide antrum ve korpus endoskopik biyopsileri alınmış ve biyopsiler aynı patolog tarafından değerlendirilmiştir. CeD tanısı alanlar Modifiye Marsh-Oberhuber kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Bulgular: Olguların 10'una (% 20) ÇH tanısı konmuştur. Tanı alan hastaların tümünde tTG IgA pozitifti ve biyopsi ile tanısı doğrulanmıştı. ÇH olan ve olmayan gruplar arasında hemoglobin, hematokrit, serum demiri, ferritin, vitamin B12 ve folik asit değerleri arasında farklılık görülmedi. ÇH tanısı alan hastaların sadece 3'ünde (%30) tipik çölyak semptomları görülmüştür. Standart beyaz ışık endoskopisi altında sadece 6 hastada (% 60) tipik endoskopik görünüm (erozyon, nodüler alanlar, mozaik ya da kadifemsi yapı, düzensizlik, taranmış mukozal görünüm) izlenmiştir. Bunun yanı sıra magnifiye FICE ile yapılan ayrıntılı endoskopik değerlendirme ile 10 hastanın tümünde (% 100) villüslerde parsiyel ya da total atrofi veya villüslerde düzensizlik gibi bulgulara rastlanmıştır. Sonuç: Standart beyaz ışık üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulamasına ek olarak magnifiye FICE kullanılması sayesinde duodenal mukozadaki değişiklikler daha detaylı şekilde ortaya çıkmakta ve normal olan duodenal mukozal görünümü olan bireylerde karşılaşılan yanlış negatif sonuçlar en aza indirilebilmektedir. ÇH geniş yelpazede bir hastalık olduğu atipik hastaların tipik ÇH'den daha büyük bir hasta grubuna sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden ÇH polikliniklerimize başvuran hastalarda her zaman aklımızın köşesinde bulunması gereken bir ön tanı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Celiac disease (CeD) is characterized with malabsorption and its diagnosis is complicated in many patients. It is critical to diagnose the disease because of the accompanying comorbidities and high malignancy risk so called as an“iceberg disease”with nonspecific findings and symptoms. The gold standard for the diagnosis is histopatological findings confirmed with the serologic tests. Herein we aimed to study the frequency of Ced and evaluate whether the magnified endoscopy and magnified FICE (Fujinon Intelligence Color Enhancement) techniques do contribute the diagnosis in patients with combined decreased serum iron and vitamin B12 levels. Materials and methods: We evaluated 50 patients (10 men and 40 women) who have combined low serum iron and vitamin B12 levels. All the patients had undergone to upper gastrointestinal system endoscopy by the same endoscopist. The second segment of duodenum was evaluated with magnified endoscopy and magnified FICE techniques. Biopsy specimens from duodenum, antrum and corpus were evaluated by the same pathologist. Speciemens which are diagnosed as CeD were classified according to Modified Marsh-Oberhuber criteria. Results: 10 of 50 patients (%20) were diagnosed as Ced. The average age was 41±11 years (20-67 years). All of the Ced patients had positive serology for tissue transglutaminase IgA antibody and the diagnosis was approved with the biopsy. There were no difference between hemoglobin, hematocrit, serum iron, ferritin, vitamin B12 and folic acid levels of the Ced and non-CeD groups. %30 of Ced diagnosed patients had typical Ced symptoms. Six of 10 patients who diagnosed as Ced had typical endoscopic images under white colored endoscopy such as erosion, nodular areas, mosaic pattern, irregularity of the mucosa consistent with Ced. They also evaluated with magnified FICE endoscopy and all of the 10 patients (%100) showed villous irregularity, partial villous atrophy or total villous atrophy consistent with CeD. Conclusion: In addition to conventional white colored upper gastrointestinal system endoscopy practice use of magnified FICE endoscopy allows us to differentiate mucosal abnormalities of the duodenum and minimize the false negative results that have normal mucosal findings with conventional endoscopy. It should always be remembered that CeD has a variety of symptoms and atypical CeD has a greater portion than typical Ced. So Ced should be in the differential diagnosis list in such patients.