Ankastre fırınların yaşam döngüsü analizi ile çevresel etkilerinin incelenmesi
Investigation of the environmental impacts of built-in ovens by life cycle assessment
  1. Tez No: 959664
  2. Yazar: OĞUZ EMRE ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN YUSUF ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda iklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve ekolojik bozulmanın giderek artması, çevresel sürdürülebilirlik kavramının önemini arttırmıştır. Bu çalışma kapsamında, evlerde sıkça kullanılan ankastre fırınların, tüm aşamaları göz önüne alınarak ürün yaşamı boyunca beşikten mezara değerlendirildiği bir yaşam döngüsü analizi çalışması yapılmıştır. Bu çalışma, ankastre fırına uygulanan Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) metodolojileri aracılığıyla çevresel etkilerin kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. ISO 14040 ve ISO 14044 gibi standartlaştırılmış çerçevelerin kullanıldığı analiz, küresel ısınma potansiyeli, asidifikasyon, ötrofikasyon, fotokimyasal oksidasyon ve toksisite dahil olmak üzere çeşitli çevresel etki kategorilerini kapsamaktadır. Çalışmanın sonuçları; sera gazı emisyonları, kaynak tükenmesi ve ekotoksikolojik etkilerin önemli katkılar sağladığı üretim ve kullanım aşamalarında kritik çevresel etkileri ortaya koymaktadır. Çevresel etkilerin standart birimlerle nicelendirilmesi sayesinde, süreçler ve ürünler arasında karşılaştırmalar yapılabilmekte ve çevresel etkilerin ana belirleyicileri vurgulanabilmektedir. Yaşam döngüsü analizi için üretici fabrikadan toplanan verilerle 10 yıllık kullanım ömrü boyunca bir adet ankastre fırının üretimi, kullanımı ve yaşam sonu işlemleriyle ilişkili toplam çevresel etkileri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sırasında SimaPro yazılımı kullanılmıştır. Ankastre fırının hammadde üretiminden ürün bertarafına kadar geçen süreçte çevresel çıktılarının ele alındığı bu çalışmada; üretim aşamalarının ve ürün kullanım fazının çevresel ayak izinde en büyük etkilere sahip olduğu görülmüştür. Enerji verimliliği önlemleri, yenilenebilir kaynakların kullanımının arttırılması, emisyon kontrol teknolojileri, sürdürülebilir malzeme seçimi ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımının arttırılması gibi stratejik müdahaleler, belirlenen çevresel etkileri etkin bir şekilde azaltmak için önerilmiştir. Sonuç olarak, ankastre fırın üretiminde yaşam döngüsü analizi, fırınların üretiminden bertarafına kadar olan tüm süreçlerin çevresel etkilerinin takibi ve akabinde azaltılması için önemli bir araçtır. Fırın üreticileri, bu yöntemi kullanarak çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için çalışmalıdırlar. Aynı zamanda fırın kullanıcıları da atık yönetimine dikkat ederek ve yüksek enerji sınıflı fırınları tercih ederek bu sürece katkıda bulunabilirler. Bu sayede, fırın üretim sektörü, çevresel sürdürülebilirlik açısından daha emniyetli bir sektör haline gelebilir ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing severity of climate change, resource scarcity, and ecological degradation has heightened the importance of the concept of environmental sustainability. A comprehensive Life Cycle Assessment (LCA) study was conducted on built-in ovens, considering all stages of their life cycle from cradle to grave. This study presents a comprehensive evaluation of environmental impacts through LCA methodologies applied to built-in ovens. Employing standardized frameworks such as ISO 14040 and ISO 14044, the assessment covers multiple environmental impact categories, including global warming potential, acidification, eutrophication, photochemical oxidation, and toxicity. The results reveal critical environmental impacts, particularly during the production and use phases, with significant contributions from greenhouse gas emissions, resource depletion, and ecotoxicological effects. Quantification of environmental impacts using standardized units enables comparisons across processes and products, highlighting key drivers of environmental impacts. For the life cycle assessment, data collected from the manufacturer's factory were used to calculate the total environmental impacts associated with the production, use, and end-of-life processes of a single built-in oven over a 10-year lifespan. These calculations were performed using the SimaPro software. In this study, which addresses the environmental outputs of built-in ovens from raw material production to product disposal, it was observed that the production phases and the product use phase had the greatest environmental impacts. Strategic interventions, including energy efficiency measures, increased use of renewable resources, emission control technologies, sustainable material selection, and increased use of recycled materials, were recommended to effectively reduce the identified environmental impacts. In conclusion, life cycle assessment in built-in oven production is a crucial tool for tracking and subsequently reducing the environmental impacts of all processes from production to disposal. Oven manufacturers should adopt this method to achieve environmental sustainability. At the same time, consumers can contribute to this process by paying attention to waste management and choosing ovens with high energy efficiency ratings. In this way, the oven manufacturing sector can become a safer sector from an environmental sustainability perspective, contributing to a more sustainable world for future generations.