Demanslı yaşlı bireylerde uğraşı aktiviteleri ve parmak egzersizi programının el kavrama gücü ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi; randomize kontrollü çalışma
The effect of occupational activities and finger exercise program on hand grip strength and activities of daily living in elderly individuals with dementia; randomized controlled trial
  1. Tez No: 959681
  2. Yazar: EMEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER KİTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, demanslı yaşlı bireylerde uğraşı aktiviteleri ve parmak egzersizi programının el kavrama gücü ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup, randomize kontrollü tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada α=0,05 ve teorik güç 0,80, etki büyüklüğü 0,81 belirlenmiştir. Toplam 50 yaşlı birey (girişim grubu 25, kontrol grubu 25 olmak üzere) ile çalışma yürütülmüştür. Girişim grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün uğraşı aktiviteleri ve parmak egzersizi programı uygulanmış; kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırma öncesinde etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Veri dağılımının normalliğini test etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Bağımsız grupların analizinde gruplar arası karşılaştırmada Mann Whitney U testi, grup içi karşılaştırmada Wilcoxon işaret testi kullanılmıştır. Araştırma Nonfarmakolojik Tedavilerin Randomize Denemeleri için geliştirilen CONSORT 2017 rehberine göre raporlaştırılmıştır. Girişim ve kontrol grubu öğrenim durumu, medeni durum, yaşam tarzı (hareketli ya da oturgan), düzenli egzersiz yapma, kronik hastalık, ilaç kullanma, sakatlık/engellilik açısından karşılaştırılmış, gruplar arasında bu özellikler açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a parallel-group, randomized controlled design to determine the effect of an occupational activity and finger exercise program on handgrip strength and activities of daily living (ADL) in elderly individuals with dementia. A significance level of α=0.05, theoretical power of 0.80, and an effect size of 0.81 were determined. The study was carried out with a total of 50 elderly individuals (25 in the intervention group and 25 in the control group). The intervention group received an occupational activity and finger exercise program three days a week for eight weeks, while no intervention was applied to the control group. Ethical approval, institutional permission, and written informed consent from participants were obtained before the study. The Shapiro-Wilk test was used to test the normality of the data distribution. The Mann-Whitney U test was used for between-group comparisons, and the Wilcoxon signed-rank test was used for within-group comparisons. The study was reported in accordance with the CONSORT 2017 guidelines developed for randomized trials of non-pharmacologic treatments. The intervention and control groups were compared in terms of education level, marital status, lifestyle (active or sedentary), regular exercise habits, chronic diseases, medication use, and disability, and no significant differences were found between the groups for these characteristics (p>0.05). At the end of the study, a significant increase was found in the intervention group's right and left hand grip strength compared to the pretest (Z =–4.2, p0.05).