Türkiye'de coğrafi bölgelere göre işitme cihazı tercihleri ve kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi
Determining hearing aid preferences and user satisfaction according to geographic regions in türkiye
  1. Tez No: 959688
  2. Yazar: İBRAHİM GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN SAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de coğrafi bölgelere göre işitme cihazı tercihleri ve kullanıcı memnuniyetini belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan bu çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde yaşayan 154 işitme cihazı kullanıcısı oluşturdu. Verilerin toplanmasında İşitme Cihazı Kullanıcı Bilgi Formu ve İşitme Cihazı Değerlendirme Envanteri (IOI-HA-TR) kullanıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler kapsamında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve çeyreklikler hesaplanmıştır. Hipotez testleri için verilerin dağılımına göre Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testi yararlanılmıştır. İleri düzey karşılaştırmalar için LSD ve Games Howell post-hoc testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine hearing aid preferences and user satisfaction across different geographical regions in Turkey. This descriptive and cross-sectional study consisted of a sample of 154 hearing aid users residing in Turkey's seven geographical regions. Data were collected using the Hearing Aid User Information Form and the Turkish version of the International Outcome Inventory for Hearing Aids (IOI-HA-TR). Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation, median, and quartiles were calculated. Depending on the distribution of the data, the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for hypothesis testing. For advanced post-hoc analyses, LSD and Games-Howell tests were applied.