Türkiye'nin sanayi üretimi ile dış ticaret arasındaki ilişki
The relationship between Turkey's industrial production and foreign trade
- Tez No: 959687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin sanayi üretimi ve dış ticaret arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yöntem bölümünde zaman serisi analizleri kullanılmış ve tüm analizler Eviews 8 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analizin ilk aşamasında, birim kök testi ile değişkenlerin durağanlıkları sınanmış, ardından optimal gecikme uzunluğu belirlenmiştir. Takip eden aşamada, Johansen Eşbütünleşme testi ile sanayi üretimi ve dış ticaret arasındaki uzun dönemli ilişkiler analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü ve özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Uzun dönem katsayılarının tahmini ise FMOLS modeli ile gerçekleştirmiştir. Ayrıca modele diagnostik testler uygulanarak araştırmanın güvenirliği sınanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, Türkiye'de sanayi üretimi ve dış ticaret arasında hem kısa vadeli hem de uzun vadeli anlamlı bir ilişkinin ortaya çıktığını göstermektedir. Bu bulgular, Türkiye'de sanayi üretiminin dış ticaret üzerinde etkili olduğunu, dış ticaretin ise sanayi üretimini arttırma potansiyeline sahip olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between Turkey's industrial production and foreign trade. In the methodology section of the study, time series analyses are used and all analyses are conducted using Eviews 8 software. In the first stage of the analysis, the stationarity of the variables is tested by unit root test and then the optimal lag lenght is determined. In the following stage, the Johansen cointegration test was used to analyze the long-run relationships between industrial production and foreign trade. Granger Causality test was used to determine the direction and characteristics of the relationships between the variables. The long-run coefficients were estimated using the FMOLS model. In addition, the reliability of the study was tested by applying diagnostic tests to the model. The results of the study show that there is a significant relationship between industiral production and foreign trade in Turkey both in the short run and in the long run. These findings indicate that industiral production in Turkey has an impact on foreign trade and foreing trade has the potential to increase industrial production.