Abelia grandiflora türünün doku kültürü ile çoğaltılması üzerine bir araştırma
A study on the propagation of Abelia grandiflora species by tissue culture
  1. Tez No: 959689
  2. Yazar: MÜCAHİDE TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAKİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Abelia grandiflora, estetik açıdan değerli, uzun çiçeklenme dönemine sahip, kent peyzajına uyumlu bir çalı türüdür. Hem botanik hem de peyzaj açısından önemli bir süs bitkisidir. Bakım ihtiyacı düşük, yüksek adaptasyon yeteneği ve dekoratif yapısı nedeniyle sürdürülebilir peyzaj tasarımı açısından da değer taşımaktadır. Bu araştırmada, Abelia grandiflora bitkisinin doku kültürü yöntemi kullanılarak çoğaltımı ve köklenmesi için en uygun ortam içeriğinin bulunması amaçlanmıştır. Abelia grandiflora bitkisinden alınan örnekler sterilizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Sterilizasyon sonrası ekimi yapılan ve steril kalan bitkilerden yeni sürgünler elde edilmiştir. Sürgün çoğaltımı için bitkiler; 0.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 1.00 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 1.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 2.00 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA ve 2.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA hormon kombinasyonları, 30 g/L glikoz içeren Modifiye edilmiş MS (Mod MS) besi ortamlarına ekilmiştir. Sürgün çoğaltımı ortam denemesinde bitkiler 5 farklı gruba, her gruptan 5'er kavanoz ve her bir kavanozda 5 eksplant olacak şekilde ekilmiştir. Köklenmesi için ise; Mod MS besi ortamı makro elementleri yarım doz, mikro elementleri tam doz olacak şekilde 20 g/L glikoz kullanarak hazırlanmış içerisine sırasıyla 0.00 mg/L IBA, 0.10 mg/L IBA, 0.30 mg/L IBA, 0.50 mg/L IBA, 0.10 mg/L NAA, 0.30 mg/L NAA ve 0.50 mg/L NAA eklenmiş kök deneme ortamına ekilmiştir. Bitkiler 7 farklı ortama, 5'er kavanoz ve her kavanoza 5'er eksplant olacak şekilde ekilmiştir. Sürgün çoğaltımı ortam denemesi ve kök denemesine tabi tutulan bitkilerin ölçümleri 50. günde yapılmıştır. Çalışma Tesadüf Parselleri deneme desenine göre 5 tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Duncan çoklu karşılaştırma testine tabi tutulmuş olup analizleri SPSS programı ile yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Abelia grandiflora bitkisi için en uygun çoğaltımın 2.00 mg/L BAP içeren (3.25 adet/bitki ve 8.10 mm sürgün boyu) Mod MS besi ortamında olduğu tespit edilmiştir. Gövde kalınlığı dikkate alındığında da en iyi ortamın 2.00 mg/L BAP içeren (36.50 mm gövde boyu ve 0.90 mm gövde kalınlığı) Mod MS besi ortamında olduğu görülmüştür. En iyi köklenmenin 0.50 mg/L IBA ve NAA içeren (4.60 ve 4.95 adet kök/bitki) ½ Mod MS besi ortamlarında olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, Abelia grandiflora bitkisinin in vitro çoğaltımı üzerine ülkemizde yapılan ilk çalışma olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abelia grandiflora is an aesthetically valuable shrub with a long flowering period, suitable for urban landscapes. It is an important ornamental plant for both botanical and landscaping purposes. Its low maintenance, adaptability, and decorative nature also make it valuable for sustainable landscape design. This research aimed to determine the most suitable medium for the propagation and rooting of Abelia grandiflora using tissue culture. Specimens taken from Abelia grandiflora were subjected to sterilization. New shoots were obtained from the plants that were planted after sterilization and remained sterile. Plants for shoot propagation were: 0.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 1.00 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 1.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA, 2.00 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA and 2.50 mg/L BAP + 0.01 mg/L IBA hormone combinations were planted in Modified MS (Mod MS) medium containing 30 g/L glucose. In the shoot multiplication medium experiment, plants were planted in 5 different groups with 5 jars in each group and 5 explants in each jar. For rooting; Mod MS medium was prepared using 20 g/L glucose, with half doses of macroelements and full doses of microelements. The following were added, respectively: 0.00 mg/L IBA, 0.10 mg/L IBA, 0.30 mg/L IBA, 0.50 mg/L IBA, 0.10 mg/L NAA, 0.30 mg/L NAA, and 0.50 mg/L NAA. The plants were planted in 7 different media, 5 jars each, with 5 explants per jar. Measurements of the plants subjected to the shoot propagation media trial and root trial were made on the 50th day. The study was conducted according to the Randomized Plots design with 5 replicates. The obtained data were subjected to Duncan's multiple comparison test, and the analyses were conducted using SPSS. The study determined that the most suitable propagation for Abelia grandiflora was in Mod MS medium containing 2.00 mg/L BAP (3.25 roots/plant and 8.10 mm shoot length). Considering the stem thickness, the best medium was in Mod MS medium containing 2.00 mg/L BAP (36.50 mm stem length and 0.90 mm stem thickness). The best rooting was achieved in ½ Mod MS medium containing 0.50 mg/L IBA and NAA (4.60 and 4.95 roots/plant). This is the first study conducted in our country on the in vitro propagation of Abelia grandiflora.