Dil becerileri içerikli lisansüstü tez çalışmaları üzerine bibliyometrik analiz
A biometric analysis on postgraduate thesis studies on language skills
  1. Tez No: 959696
  2. Yazar: ZARİFE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Dil bireyler arası etkileşimin gerçekleşmesinde en çok kullanılan kodlama sistemidir. Bireylerin dil kullanımı, dil becerileri olarak adlandırılan dinleme/izleme, konuşma, okuma ve yazma eylemleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmada 1989-2024 yıllarında eğitim/öğretmenlik ana bilim dallarında hazırlanan dil becerilerine ilişkin bilgi içeren tezlerin eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda Türkiye'deki üniversitelerde hazırlanan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi'nde Türkçe tam metnine açık erişim sağlanabilen 1952'si yüksek lisans, 578'i doktora düzeyinde olmak üzere 2530 lisansüstü tez çalışması incelemeye dâhil edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre en çok çalışmanın (n=331) yapıldığı yıl 2019'dur. İncelenen tezler toplamda 93 üniversitede yapılmış olup en çok tezin (n=327) üretildiği üniversite Gazi Üniversitesidir. Tezler 38 ana bilim dalında hazırlanmış olup 1027 çalışma ile Türkçe Eğitimi ilk sırada yer almıştır. Temalar/konular içinde en çok çalışılanı (n=2273) dil becerileri olup bunlar içinden en çok kullanılan beceri 1054 çalışma ile okuma olmuştur. En çok kullanılan katılımcı grubu 1793 lisansüstü tez çalışması ile ilköğretim öğrencileri olarak belirlenmiştir. Çalışmalarda yoğun olarak (n=1209) 1-50 kişilik/çalışmalık katılımcı grubu/araştırma nesnesi büyüklüğü tercih edilmiştir. Lisansüstü tezlerin katılımcı gruplarına dair hedef kitle durumlarında 2043 çalışma ile en çok üretimin ana dili olarak Türkçe öğretimi kapsamında gerçekleştirildiği belirlenmiştir. İncelenen çalışmalar içinde en çok kullanılan yöntem 1146 çalışma ile nicel olmuştur. Bu araştırmanın belirttiği eğilimler ve incelemeler sonucunda verilen öneriler doğrultusunda dil becerilerinin eğitimine yönelik çalışmalar açısından alan yazına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the most frequently used coding system in interpersonal communication. Individuals' use of language is realized through the actions of listening/watching, speaking, reading, and writing, which are referred to as language skills. This study aims to determine the trends in theses related to language skills prepared in the main fields of education/teaching between 1989 and 2024. In line with this objective, 2530 postgraduate theses prepared at universities in Turkey and available in full text in Turkish at the National Thesis Center of the Council of Higher Education were included in the analysis, of which 1952 were master's theses and 578 were doctoral theses. According to the analysis results, the year with the highest number of studies (331) was 2019. The theses were completed at a total of 93 universities, with Gazi University producing the most theses (327). The theses were prepared in 38 main fields of study, with Turkish Education leading the way with 1027 studies. Among the themes/topics, the most studied was language skills (2273) and among these, the most frequently used skill was reading with 1,054 studies. The most frequently used study group was primary school students with 1793 postgraduate thesis studies. A sample size of 1-50 was frequently preferred in the studies (1209). In terms of language use in the study groups of postgraduate theses, it was determined that the most production (2043) was carried out within the scope of Turkish language teaching as the native language. Among the studies examined, the most frequently used method was quantitative (1146). It is thought that the studies will contribute to the literature in terms of language skills education in line with the trends indicated by the study results.