Okul sporlarının akademik başarıya etkisinin incelenmesi (Kilis örneği)
Examining the effect of school sports on academic success (Kilis example)
  1. Tez No: 959710
  2. Yazar: CEYDA CEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Kilis ilinde öğrenim gören ortaokul ( 7 ve 8. sınıf) öğrencilerinin spora katılım durumları ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan nicel bir çalışmadır. Betimsel tarama modeline dayalı olarak yürütülen araştırmada, 103 öğrenciden elde edilen veriler yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sporla ilgilenen öğrencilerin yılsonu akademik başarı ortalamaları, sporla ilgilenmeyen öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sporla ilgilenme süresi ve tercih edilen spor branşları da akademik başarıyı olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle futbol ve voleybol gibi takım sporlarına katılan öğrencilerin başarı düzeyleri daha yüksektir. Yaş ve sınıf düzeyi arttıkça akademik başarıda da artış gözlemlenmiştir. Ancak, akademik başarı ile sportif başarı arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmemiştir. Araştırma bulguları, sporun öğrencilerin bilişsel gelişimine dolaylı olarak katkı sağladığını ve düzenli fiziksel etkinliklerin akademik başarı üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Bu doğrultuda, okul ortamlarında sporun teşvik edilmesi ve öğretim programlarına etkin biçimde entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This quantitative study aims to examine the relationship between middle school students' (grades 7 and 8) participation in school sports and their academic achievement in Kilis, Türkiye. The research was conducted using a descriptive survey model. Data were collected from 103 students through a structured questionnaire developed by the researcher. The collected data were analyzed using statistical techniques such as frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, ANOVA, and correlation analysis. The findings revealed that students who participate in sports have significantly higher year-end academic averages compared to those who do not. Duration of sports involvement and the type of sport (particularly team sports like football and volleyball) were found to positively influence academic performance. Additionally, academic success tended to increase with age and grade level. However, no statistically significant correlation was found between academic and athletic performance. Overall, the study indicates that participation in sports contributes indirectly to students' cognitive development and has a positive impact on academic achievement. Based on these findings, it is recommended that school environments promote sports participation and integrate physical activities more effectively into educational programs.