Sarkopenik yaşlılarda inspiratuar kas eğitiminin denge, düşme ve diyafram kalınlığı üzerine etkisi
The effect of inspiratory muscle training on balance, falls and diaphragm thickness in the sarcopenic elderly
- Tez No: 959709
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sarkopeni yalnızca kas kütlesindeki değil, aynı zamanda kas kuvveti veya fiziksel performanstaki azalma olarak tanımlanır. Fiziksel aktivite ve egzersizin sarkopeninin önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir; ancak inspiratuar kas eğitiminin (İKE) etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda sarkopenik yaşlı bireylerde farklı şiddetlerde uygulanan İKE'nin solunum kas kuvveti (MİP-MEP), diyafram kalınlığı (ultrasonografi) ve sertliği (elastografi), egzersiz kapasitesi (altı dakika yürüme testi), denge (postüral stabilite testi), düşme riski (zamanlı kalk ve yürü testi) ve yaşam kalitesi (Sarkopeni Yaşam Kalitesi Anketi) üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmaya 78-81 yaş aralığında olan, 19'u kadın ve 11'i erkek olmak üzere toplam 30 sarkopenik yaşlı birey dâhil edildi ve bireyler her biri 10 kişiden oluşan düşük şiddetli (maksimal inspiratuar basıncın [MİP] %30'u), orta şiddetli (MİP'in %50'si) ve sham (0 cmH₂O) olmak üzere üç gruba randomize edildi. Tüm gruplara 12 hafta İKE uygulandı. Yapılan analizler sonucunda grupların başlangıç özelliklerinin benzer olduğu görüldü (p>0,05). Her iki eğitim şiddetinde de MİP, MEP, diyafram sertliği ve düşme riski açısından anlamlı iyileşmeler gözlendi. Düşük şiddetli eğitim grubunda bu parametrelerde sırasıyla p=0.008, p=0.012, p=0.041, p=0.005 olarak bulunurken; orta şiddetli eğitim grubunda sırasıyla p=0.005, p=0.012, p=0.037 ve p=0.017 olarak saptandı. Ancak diyafram kalınlığı, egzersiz kapasitesi, denge ve yaşam kalitesi parametrelerinde her iki eğitim şiddetinde anlamlı bir değişiklik gözlenmediği; orta şiddetli eğitimin düşük şiddetli eğitime üstünlüğünün bulunmadığı belirlendi (p>0,05). Sonuç olarak sarkopenik yaşlı bireylerde solunum kas kuvveti ve diyafram sertliğini iyileştirme ve düşme riskini azaltma hedefiyle, klinik toleransa göre düşük veya orta şiddetli inspiratuar kas eğitimi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is defined not only as a loss of muscle mass but also as a decline in muscle strength or physical performance. While physical activity and exercise are known to be effective in the prevention and treatment of sarcopenia, studies investigating the effects of inspiratory muscle training (IMT) are limited. Therefore, this study aimed to evaluate the effects of IMT applied at different intensities in sarcopenic older adults on respiratory muscle strength (MIP-MEP), diaphragm thickness (ultrasonography) and stiffness (elastography), exercise capacity (six-minute walk test), balance (postural stability test), fall risk (timed up and go test), and quality of life (Sarcopenia Quality of Life Questionnaire). The study included a total of 30 sarcopenic older individuals aged between 78 and 81 years, comprising 19 women and 11 men. Participants were randomly assigned to three groups of 10 individuals each: a low-intensity group (30% of maximal inspiratory pressure [MIP]), a moderate-intensity group (50% of MIP), and a sham group (0 cmH₂O). All groups underwent IMT for 12 weeks. Statistical analysis revealed that baseline characteristics were similar across the groups (p>0.05). Significant improvements were observed in MIP, MEP, diaphragm stiffness, and fall risk in both training intensities. In the low-intensity group, the respective p-values were p=0.008, p=0.012, p=0.041, and p=0.005, while in the moderate-intensity group, they were p=0.005, p=0.012, p=0.037, and p=0.017. However, no significant changes were found in diaphragm thickness, exercise capacity, balance, or quality of life in either training intensity, and no superiority of moderate over low intensity was observed (p>0.05). In conclusion, low- or moderate-intensity inspiratory muscle training may be preferred depending on clinical tolerance to improve respiratory muscle strength, diaphragm stiffness, and reduce fall risk in sarcopenic older adults.