The effects of social and physical enriched environment on sensorimotor and social performance in a cerebellar ınfarct mice model
Serebellar enfarktli fare modelinde sosyal ve fiziksel zenginleştirilmiş çevrenin sensorimotor ve sosyal performans üzerindeki etkileri
- Tez No: 959711
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, DR. YAVUZ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebellar enfarktüs, ataksi gibi ciddi motor defisitlere yol açarak bireylerin günlük yaşam aktiviteleri ve öz bakım becerilerinde zorluk yaşamalarına ve dolayısıyla yaşam kalitelerinde ciddi azalmaya neden olan nadir bir inme türüdür. Bu çalışmanın amacı, serebellar enfarktlı fare modelinde çeşitli zenginleştirilmiş çevresel koşulların motor ve sosyal performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve terapötik bir yaklaşım olarak potansiyel sonuçlarını araştırmaktır. C57BL/6 cinsi 40 erkek fare, fiziksel zenginleştirilmiş, zenginleştirilmiş çevre, zenginleştirilmiş çevre + 3 sağlıklı fare, standart barınma koşulları ve sham olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Serebellar enfarkt modeli, farelere N5-(1-iminoetil)-L-ornitin dihidroklorürün stereotaksik enjeksiyonu ile indüklenmiştir. İnme öncesi ve belirli günlerde inme sonrası motor ve sosyal performans, ızgara telinde yürüme, yürüme analizi ve üç odalı sosyallik ve sosyal yenilik testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Serebellumda etkilenen alan, Hematoksilin & Eozin boyama ile tespit edilmiştir. Motor koordinasyon ile ilişkili bir faktör olan Bioretention Defective 1 (BOD1), immünohistokimya yöntemi kullanılarak konfokal mikroskop ile görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebellar infarction (CI), a rare type of stroke can result in significant motor deficits such as ataxia and gait disorders, impacting daily activities and self-care, potentially leading individuals to experience social isolation. The present study aims to investigate effects of enriched environments as a therapeutic approach for CI in mice, assessing the influence of different environmental factors on the condition. Forty male C57BL/6 mice were divided into 5 groups: physical enrichment, enriched environment, enriched environment +3 healthy mice, standard housing, and sham. The CI model was induced in mice via stereotaxic injection of N5-(1-iminoethyl)-L-ornithine dihydrochloride. Sensorimotor and social performance were assessed pre-infarct and on specific days post-infarct using the wire walk test, footprint test, and three-chamber test. The infarct area was identified by Hematoxylin & Eosin staining. Immunohistochemistry was employed to visualize Biorientation Defective 1 (BOD1), a factor associated with motor coordination, utilizing a confocal microscope.