İntragastrik balon uygulamasının bireylerin subjektif açlıkları, antropometrik ve biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intragastric balloon application on individuals' subjective hunger, anthropometric and biochemical parameters
  1. Tez No: 959722
  2. Yazar: SEMİHA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, obez bireylerde intragastrik balon (İGB) uygulamasının sübjektif açlık düzeyleri, yeme farkındalığı, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, İGB sonrası elde edilen değişimlerin cinsiyet gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ile yeme farkındalığı düzeylerinin antropometrik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, 2023–2025 yılları arasında Ankara'daki bir özel hastanenin gastroenteroloji polikliniğinde, İGB uygulanan 18–60 yaş aralığında, beden kitle indeksi (BKİ) 30–45 kg/m² olan 21 birey (16 kadın, 5 erkek) ile yürütülmüştür. Katılımcılara ait veriler, araştırmacı tarafından uygulanan anket formları ve hastane bilgi sisteminden elde edilen klinik kayıtlar aracılığıyla toplanmıştır. Sübjektif açlık düzeyi Görsel Analog Skala (VAS) ile, yeme farkındalığı düzeyi ise Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of intragastric balloon (IGB) treatment on subjective hunger levels, mindful eating, anthropometric measurements, and biochemical parameters in individuals with obesity. Additionally, it aimed to investigate whether the changes observed after IGB differed by variables such as gender, and whether mindful eating levels were associated with anthropometric and biochemical parameters. The research was carried out between 2023 and 2025 in the gastroenterology outpatient clinic of a private hospital in Ankara with 21 individuals (16 women, 5 men), aged 18–60 years and having a body mass index (BMI) between 30 and 45 kg/m², who had undergone IGB treatment. Data were collected through structured questionnaires administered by the researcher and clinical records retrieved from the hospital information system. Subjective hunger was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), while mindful eating was evaluated using the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30).