Artroplasti uygulanan hastaların algıladıkları sosyal destek, fonksiyonellik ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between perceived social support, functionality and hopelessness levels of patients undergoing arthroplasty
  1. Tez No: 959732
  2. Yazar: MERVE DANIŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ERDOĞAN, DR. ŞAHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, diz ve kalça artroplastisi uygulanan hastaların algıladıkları sosyal destek, fonksiyonellik ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemine Ekim 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara'da bir şehir hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerinde, diz ve kalça artroplastisi uygulanması için yatan ve dahil edilme kriterlerine uyan 186 hasta dahil edilmiştir. Araştırma Tanıtıcı Özellikler Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dördüncü haftada hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum), Kolmogorov-Smirnov Testi, MASS paketi kullanılarak Robust Regresyon Analizi, Spearman's rho korelasyonu kullanılmıştır. Hastaların algıladıkları sosyal destek düzeyi puan ortalaması 56,58±16,13, fonksiyonellik düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılan barthel günlük yaşam aktiviteleri indeksi puan ortalaması 81,08±21, umutsuzluk düzeyi puan ortalaması 8,25 ± 5,10 olarak bulunmuş olup, sosyal destek ve fonksiyonellik arasında pozitif yönlü, sosyal destek ve umutsuzluk arasında negatif yönlü, fonksiyonellik ve umutsuzluk arasında negatif yönlü ilişki saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; diz ve kalça artroplastisi uygulanan hastaların algıladıkları sosyal destek arttıkça fonksiyonelliğin arttığı ve umutsuzluğun azaldığı ortaya konmuştur. Sağlık hizmetlerinin sunumunda hastaların sosyal destek düzeyini arttırarak fonksiyonelliğin artırılmasını ve umutsuzluğun azalmasını sağlamaya yönelik önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive and correlational study conducted to investigate the relationship between perceived social support, functionality, and hopelessness levels of patients who underwent knee and hip arthroplasty. The study sample included 186 patients who were hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Clinics of a city hospital in Ankara between October 2024 and February 2025 for knee and hip arthroplasty and met the inclusion criteria. The research was conducted using the Descriptive Characteristics Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Barthel Activities of Daily Living Index, and Beck Hopelessness Scale. The data of the study were collected by face-to-face interviews with the patients before and in the fourth week after surgery. Frequency distribution (number, percentage), for numerical variables (mean, standard deviation, median, minimum, maximum), Kolmogorov-Smirnov Test, Robust Regression Analysis using the MASS package, and Spearman's rho correlation were used in the evaluation of the data. The mean score of the patients' perceived social support level was 56,58±16,13, the mean score of the Barthel daily living activities index used to determine the functionality levels was 81,08±21, and the mean score of the hopelessness level was 8,25±5,10, and a positive relationship was found between social support and functionality, a negative relationship between social support and hopelessness, and a negative relationship between functionality and hopelessness. According to the results obtained from the study; it was revealed that as the perceived social support of patients who underwent knee and hip arthroplasty increased, functionality increased and hopelessness decreased. It is recommended that measures be taken to increase the level of social support of patients in the provision of health services, thus increasing functionality and decreasing hopelessness.