Madde kullanımı olan suça sürüklenen çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tekrar suça sürüklenme ile ilişkisi
Relationship between attention deficit and hyperactivity disorder and recidience in substance using children
- Tez No: 959733
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan araştırmalara göre DEHB'si olan çocuklarda akranlarına göre daha düşük seviyede özbenlik saygısı olduğu bildirilmiştir. DEHB olan çocuklar yıkıcı davranışları ile sosyal çevrelerinden sıklıkla olumsuz geribildirim almaktadırlar. Okul başarısızlıkları nedeniyle eğitim hayatlarına erken dönemlerde son vermek zorunda kalmaktadırlar. Yaşanan bu durumun da bağımlılıkların önünü açtığı düşünülmektedir. Bağımlılık yapıcı madde kullanımı olan çocukların, diğer çocuklarla ya da yetişkinlerle oluşturduğu çete ilişkilerinin ise bu çocukların suç davranışından çıkmalarının önünde büyük bir etkendir. Kullanmakta olduğu maddeyi temin edebilmek adına suç işleme sıklığı giderek artmakta ve suçun niteliği değişmektedir. Bu araştırma, çocuk suçluluğunda bağımlılık ve DEHB ile ilişkisi bakımından araştırmaların azlığı, son dönemde çocuk suça sürüklenmelerdeki ve madde kullanımındaki yoğun artış açısından önem kazanmaktadır. Çalışmamızda tutuklu/ hükümlü olarak kapalı ceza infaz kurumunda bulundurulan 50 erkek çocuğuna Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozukluklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, BAPİ-E ve Sosyodemografik Form uygulanmıştır. Bu çalışmamızda madde kullanımı olan suça sürüklenen çocukların madde bağımlılığı ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu birçok alt boyut açısından değerlendirilmiş olup, literatüre uyumlu olarak madde kullanımı ile dürtüsellik arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca suça sürüklenen çocukların aile ile özellikle babaları ile ilişkilerinin DEHB alt boyutlarında önemli farklılıklara sebep verdiği gözlenmiştir. Bu bağlamda ailelelerin madde bağımlılığına ve suç davranışına karşı yönelik farklındalığının arttırılması ve aile içi ilişkilerin güçlendirileceği çalışmaların yapılması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to research, it has been reported that children with ADHD have lower levels of self-esteem than their peers. Children with ADHD often receive negative feedback from their social environment with their destructive behaviors. They are forced to end their education early due to school failures. It is thought that this situation paves the way for addictions. The gang relationships that children who use addictive substances form with other children or adults are a major factor preventing these children from breaking away from criminal behavior. The frequency of committing crimes in order to obtain the substance they use is increasing and the nature of the crime is changing. This research is important in terms of the scarcity of research on addiction and ADHD in juvenile delinquency and the intense increase in juvenile delinquency and substance use in recent years. In our research, the Screening and Assessment Scale for Conduct Disorders in Children and Adolescents Based on DSM-IV, BAPI-E and Sociodemographic Form were applied to 50 male children who were held in a closed penal institution as detainees/convicts. In this research, substance addiction and attention deficit and hyperactivity disorder of children who are dragged into crime due to substance use were evaluated in terms of many sub-dimensions, and it was revealed that there is a relationship between substance use and impulsivity, in line with the literature. In addition, it was observed that the relationships of children dragged into crime with their families, especially with their fathers, caused significant differences in the ADHD sub-dimensions. In this context, it is important to increase the awareness of families against substance addiction and criminal behavior and to conduct studies that will strengthen family relationships.