Dinleme eğitimi sürecinde radyo tiyatrolarının etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of radio theatres on listening education process
- Tez No: 959735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada dinleme eğitimi sürecinde radyo tiyatrolarının etkisinin belirlenmesi amacıyla radyo tiyatroları temelli dinleme etkinlikleri geliştirilmiş ve geliştirilen etkinliklerin dinlediğini anlama, dinleme kaygısı ve tutumu üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda ayrıntılı ve geçerli sonuçlara ulaşabilmek için araştırma yöntemi olarak gömülü karma desen tercih edilmiştir. Nitel ve nicel yöntemlerin sağladığı avantajları kullanmaya olanak tanıyan gömülü karma desen sayesinde etkinlik geliştirme, uygulama ve uygulama sonuçlarını değerlendirme aşamalarında hem nicel hem de nitel veriler sürece dâhil edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması deseni, nicel boyurunda ise ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Toplam 27 V. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubu 13 deney, 14 kontrol grubu öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunu oluşturan veri toplama araçları yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü ve katılımcı günlüğüdür. Nicel boyutunu oluşturan veri toplama araçları ise araştırmacı tarafından geliştirilen dinlediğini anlama başarı testi, Melanlıoğlu (2013) tarafından geliştirilen dinleme kaygısı ölçeği ve Karakuş Tayşi ve Özbay (2016) tarafından geliştirilen ortaokul öğrencileri için dinlemeye yönelik tutum ölçeğidir. Nitel veri toplama araçlarından elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak kodlanmış daha sonra kategori ve temalara ayrılarak tablolar hâlinde sunulmuştur. Nicel veri toplama araçlarından elde edilen veriler ön test sonuçlarını kontrol altında tutarak istatiksel açıdan daha güçlü sonuçlara ulaşabilmek amacıyla Kovaryans (ANCOVA) analizi ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel ve nitel sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde dinleme eğitimi sürecinde radyo tiyatroları kullanımının öğrencilerin dinlediğini anlama başarısını olumlu yönde etkilediği, dinleme kaygısını azalttığı ve dinleme tutumunu yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, listening activities based on radio plays were developed in order to determine the effect of radio plays in the listening education process and the effect of the developed activities on listening comprehension, listening anxiety and attitude was tried to be determined. In line with the purpose of the study, embedded mixed design was preferred as the research method in order to reach detailed and valid results. Thanks to the embedded mixed design, which allows using the advantages provided by qualitative and quantitative methods, both quantitative and qualitative data were included in the process in the stages of activity development, implementation and evaluation of the implementation results. Case study design was preferred in the qualitative dimension of the study, and pre-test-post-test control group quasi-experimental design was preferred in the quantitative dimension. The study group of this research, which was conducted with a total of 27 5th grade students, consisted of 13 experimental and 14 control group students. The data collection tools constituting the qualitative dimension of the study are the semi-structured interview form, the researcher's diary and the participant diary. The data collection tools constituting the quantitative dimension are the listening comprehension achievement test developed by the researcher, the listening anxiety scale developed by Melanlıoğlu (2013) and the listening attitude scale for middle school students developed by Karakuş Tayşi and Özbay (2016). The data obtained from the qualitative data collection tools were coded using the content analysis method and then divided into categories and themes and presented in tables. The data obtained from the quantitative data collection tools were examined with the Covariance (ANCOVA) analysis in order to reach statistically stronger results by keeping the pre-test results under control. When the quantitative and qualitative results obtained from the research were evaluated together, it was concluded that the use of radio plays in the listening education process positively affected the students' success in understanding what they listened to, reduced listening anxiety and increased listening attitude.