Aktif spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin duygusal zeka ve akademik erteleme davranışlarının incelenmesi (Batman ili örneği)
Investigation of emotional intelligence and academic procrastination behavior of secondary school students actively engaged in sports (Batman province example)
  1. Tez No: 959736
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OLCAY KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, aktif spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin duygusal zeka ve akademik erteleme davranışları incelenmiştir. Araştırma genel tarama modelli bir çalışmadır ve araştırma grubunu Batman ilinde öğrenim gören ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenen 13-18 yaş arasında 83 kız 127 erkek toplamda 210 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik, araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte Köksal (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu”, ve Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen“Akademik Erteleme Ölçeği-AEÖ (Academic Procrastination Scale APS)”ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılar tarafından doldurulan geçerli anket formları SPSS 20 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzdelik dağılım olan betimsel istatistikler katılımcıların aktif spor yapan öğrencilerin duygusal zeka ve akademik erteleme düzeyleri yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, spor yapma süresi, spor yapma durumu, aile gelir düzeyi, anne ve baba eğitim durumu arasında farklılaşmayı belirlemek amacı ile Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Anova Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, emotional intelligence and academic procrastination behaviors of secondary school students who do active sports were examined. The research is a study with a general survey model and the research group consists of 210 students, 83 girls and 127 boys, between the ages of 13-18, studying in Batman province and determined by the easily accessible sampling method. In the research, the“Personal İnformation Form”created by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants was used together with Köksal (2007).“Bar-On Emotional Intelligence Scale Child and Adolescent Form”adapted into Turkish by ) and the“Academic Procrastination Scale (APS)”scale developed by Çakıcı (2003) were used. Within the scope of the study, valid survey forms filled out by the participants were evaluated with the SPSS 20 statistical package program. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, which are frIQuency and percentage distribution, aim to determine the differentiation between the participants' emotional intelligence and academic procrastination levels of students who do active sports, age, gender, grade level, duration of sports, sports status, family income level, mother and father education level. Independent Sample T Test and One-Way ANOVA Test were used.