Kur'an'da pişmanlık
Regreeion in the Quran
- Tez No: 95973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Kur'an-ı Kerim insanlara öğüt ve hidayet kaynağı olarak gönderilmiş olan son ilahi kitaptır. O insanların dünya ve ahiret saadetini temin etmek için gönderilmiştir. Kur'an bu vazifesini yaparken insanları uyarmakta ve onlara altın düsturlar sunmaktadır. Ayrıca yapacakları işlerin neticelerinin mükafatla mı yoksa cezayla mı sonuçlanacağım daha işin başmda iken onlara haber vermektedir. Kur'an'ı Keim'in bizleri uyardığı en önemli konulardan biri de hangi davranışların pişmanlıkla neticeleneceğidir. Kur'an-ı Kerim sonu pişmanlıkla bitebilecek olan bu tür davranışları geniş bir örnek yelpazesiyle bizlere sunmaktadır. Pişmanlık insanla özdeşleşen bir kavramdır. Hayatımda hiç pişmanlık duymadım diyen bir kimse olmasa gerek. İnsanoğlunun bu ve benzeri kusurlarım telafi için sahip olduğu en önemli anahtar Kur'an' dır. Bu anahtara sahip olanlar pişmanlıklarım en aza indirebilirler. Biz bu konuyu maneviyatımız açısmda oldukça önemli olduğu için ve islâmi çizgiden uzaklaşan günümüz insanında bir silkinme meydana getirir düşüncesiyle seçmiş bulunmaktayız. Çalışmamızı Dünyada Pişmanlık ve Ahirette Pişmanlık adı altında iki bölümde sunmaya çalıştık. Sonuç kısmında da genel bir değerlendirme yaparak çalışmamızı neticelendirdik.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT The Holy Quran is the last divine book that had been sent as a source of advice and the right way for people, It had also been sent to quarantee the happiness of world and the hereafter. While the Holy Quran is making its duty It warns people and It gives the gold recommendations to them. Besides, when the people are at the beginning of their works that they will make It informs them such results that how their works will be end either good or bad. One of the most important subject that the Holy Quran warns us is which treatment will be end as regret. The Holy Quran presents us the treatments that will be as a regret with a wide example of flabellum. The penitence is a concept that becomes a unity of people. There is no one saying that I did not become regretful in my life. The Holy Quran is the most important key to human beings to compensate for his faults. The people having this key decrease their regretfulness to the bottom level. We have choosed this subject that it is vital for our spiritual things and may be it brings about an improvement for to days people that they are going away from Islamic part. We tried to present our works as a two parts; regression in the world regression in the hereafter, In conclusion part, we conclude our work by making a general evaluation.