Parkinson hastalarında kombine metabolik aktivatör tedavisi sonrası bilişsel fonksiyonlarda görülen iyileşmenin multi-omik karakterizasyonu
Multi-omic characterization of cognitive improvementfollowing combined metabolic activator therapy inParkinson's disease patients
  1. Tez No: 959765
  2. Yazar: BURAK YULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOGLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Parkinson hastalığı başlıca mitokondriyal disfonksiyon ve metabolik değişiklikler ile karakterize bir hastalıktır. Bu çalışmada, Parkinson hastalarında 84 gün boyunca kombine metabolik aktivatör tedavinin etkilerini incelemek amacıyla randomize, çift kör, plasebo kontrollü faz II çalışması tasarlandı. Bu çalışmada, temel olarak, Birleştirilmiş Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (UPDRS) ile klinik etkilerin değerlendirilmesi ve kombine metabolik aktivatör tedavinin güvenliliği ve tolere edilebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. İkincil olarak, Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ile kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) eşliğinde beyin aktivitesinin analizini yapmak amaçlandı. Katılımcılara ilk yirmi sekiz gün boyunca her gün tek doz, takip eden elli altı gün boyunca da günde iki kere kombine metabolik aktivatör tedavisi veya plasebo tedavisi uygulandı. Ayrıca detaylı tanımlama yapabilmek için çalışmaya dahil olan Parkinson hastalarının kapsamlı plazma metabolomik ve proteomiklerinin analizi yapıldı. Seksen dört gün boyunca kombine metabolik aktivatör tedavisi alan Parkinson hastalarında kognitif fonksiyonlarda anlamlı (p < 0.0000) iyileşme görülürken plasebo grubunda ise görülmedi (p> 0.05). Fonksiyonel MRG analizlerinde, kognitif fonksiyonlardaki gelişmenin özellikle kognitif fonksiyonlarla ilgili tanımlanmış olan bölgelerdeki belirli beyin networklerindeki değişimlerle ilişkili olduğu gösterildi. Son olarak, kapsamlı multi-omik analizleri neticesinde, Parkinson hastalarında görülen kognitif iyileşmenin altında yatan moleküler mekanizmalar aydınlatıldı. Elde edilen sonuçlar, kombine metabolik aktivatör tedavisinin, yakın zamanda literatürde Alzheimer Hastaları için kanıtlanmış olduğu gibi Parkinson hastalarında da kognitif fonksiyonları geliştirdiğini ve metabolik sağlığın iyileştirdiğini gösterdi. Bu çalışma, ClinicalTrials.gov veri tabanında NCT04044131 numarasıyla kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is primarily marked by mitochondrial dysfunction and metabolic abnormalities. Here, we designed a randomized, double-blinded, placebo-controlled phase II study in Parkinson's disease patients with 84 days combined metabolic activator administration. The main goal of the study was to evaluate the clinical impact on motor functions using the Unified Parkinson's Disease Rating Scale and to determine the safety and tolerability of combined metabolic activator. A secondary objective was to assess cognitive functions utilizing the Montreal Cognitive Assessment and to analyse brain activity through functional MRI. Patients were administered either one dose of combined metabolic activator or a placebo daily for the initial 28 days, followed by twice-daily dosing for the next 56 days. We also performed comprehensive plasma metabolomics and proteomics analysis for detailed characterization of Parkinson's disease patients who participated in the study. Cognitive function was shown to be significantly improved (P < 0.0000) in Parkinson's disease patients treated with the combined metabolic activator group over 84 days, whereas no such improvement was noted in the placebo group (P > 0.05). We showed that improvement in cognition was associated with critical brain network alterations based on functional MRI analysis, especially relevant to areas with cognitive functions in the brain. Finally, through a comprehensive multi-omics analysis, we elucidated the molecular mechanisms underlying cognitive improvements observed in Parkinson's disease patients. Our results show that combined metabolic activator administration leads to enhanced cognitive function and improved metabolic health in Parkinson's disease patients as recently shown in Alzheimer's disease patients. The trial was registered in ClinicalTrials.gov NCT04044131.