Farklı bölgelerde yetiştirilen patates bitkisi üzerine ekolojinin etkisi
The effect of ecology on potato crops grown in different regions
  1. Tez No: 959764
  2. Yazar: RECEP MARAŞLI ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KABAY, PROF. DR. YUSUF DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, 2024 yılında Van'ın Saray, Diyarbakır'ın Bismil ve Ergani ilçelerinde yetiştiriciliği yapılan Jelly patates bitkisinde, farklı ekolojilerin verim ve fizyolojik parametrelere olan etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yetiştiricilik sırasında DAP (Diamonyum Fosfat), %46 azot, amonyum sülfat, humic asit, süper fosforik asit, kalsiyum sülfat, potasyum peroksit, mikro element uygulanmıştır. Bitkinin yumru sayısı, yumru boyu, yaprak sayısı, bitki boyu, yaprak alanı, bitki başına verim, dekar başına verim, yumru eni ve yumru ağırlığı gibi parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the effect of different ecologies on yield and physiological parameters in Jelly potato plant grown in Saray district of Van, Bismil and Ergani districts of Diyarbakır in 2024. DAP (Diammonium Phosphate), 46% nitrogen, ammonium sulphate, humic acid, super phosphoric acid, calcium sulphate, potassium peroxide, micro element were applied during cultivation. Parameters such as tuber number, tuber length, leaf number, plant height, leaf area, yield per plant, yield per decare, tuber width and tuber weight were analysed.