Reconceptualızatıon of mathematıcs ın archıtectural educatıon
Mimeğitiminde arlık matematiğin yeniden kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 959771
  2. Yazar: DANIZ SHEIBANIAGHDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mimarlık eğitiminde matematiğin rolü uzun süredir teknik ve yapısal işlevlerle sınırlı bir çerçevede değerlendirilmekte, yaratıcı ve kavramsal potansiyeli yeterince görünür kılınmamaktadır. Sayısal teknolojiler ve hesaplamalı tasarımın gelişimi, matematiği yalnızca bir araç değil, aynı zamanda düşünsel ve üretken bir kaynak olarak yeniden ele alma ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışma, mimarlık eğitiminde matematiğin doğrudan ve dolaylı katkılarını ortaya koyan özgün bir kuramsal çerçeve geliştirerek bu rolü yeniden kavramsallaştırmayı amaçlamaktadır. Ostwald ve Williams'ın yaygın üçlü modeline (mimarlıkta, mimarlığın matematiği, mimarlık için matematik) ek olarak,“matematik aracılığıyla mimarlık”başlığı altında dördüncü bir boyut önerilmiştir. Bu yeni yaklaşım, matematiğin epistemolojik, simgesel ve ilham verici yönlerine dikkat çeker. Araştırma, literatür taraması ve ders müfredatı analizi yoluyla nitel bir yöntemle yürütülmüştür. Matematiksel etkinliğin farklı düzeylerini açıklamak amacıyla toplam on üç kavramsal ikilik (örneğin: ideal vs. pragmatik, çevirici vs. aracılık eden, kullanıcı vs. yönlendirici) tanımlanmıştır. Geliştirilen çerçeve, TU Delft Mimarlık Fakültesi ders içerikleri üzerinden test edilmiştir. Bulgular, doğrudan matematiksel katkıların tanımlanabilir olduğunu ancak dolaylı ya da kavramsal etkilerin sıklıkla örtük kaldığını göstermektedir. Dörtlü çerçeve, bu görünmeyen boyutları açığa çıkarmakta etkili olmuş ve mimarlık müfredatlarının yeniden değerlendirilmesi için yeni bir bakış sunmuştur. Bu çalışma, matematiği yalnızca teknik bir beceri değil, aynı zamanda mimarlık eğitiminde yaratıcı ve düşünsel bir temel olarak konumlandıran bütüncül bir anlayış önermektedir.
Özet (Çeviri)
The role of mathematics in architectural education has long been underestimated, often reduced to technical or structural functions. However, the emergence of digital technologies and computational design has renewed the need to understand mathematics as a generative and conceptual medium. This study aims to reconceptualize the role of mathematics in architectural education by developing a theoretical framework that captures both its direct and indirect contributions. Expanding upon Ostwald and Williams's established triad -mathematics in, of, and for architecture- this research introduces a fourth category: architecture through mathematics. This new dimension highlights mathematics' epistemological, symbolic, and inspirational roles in design thinking. The study adopts a qualitative methodology grounded in literature review and curriculum mapping. A total of thirteen conceptual dualities (e.g., pragmatic vs. ideal, translator vs. mediator, operator vs. driver) are identified to explain the multifaceted nature of mathematical influence. The framework is tested on the architecture curriculum at TU Delft by analyzing course descriptions, objectives, and thematic focuses. Results indicate that while TU Delft's curriculum reflects various mathematical engagements, many indirect or conceptual aspects remain implicit. The fourfold framework effectively makes these hidden dimensions visible and provides a new lens to evaluate and redesign architectural curricula. This study offers a valuable resource for educators and curriculum developers, proposing a more holistic understanding of mathematics not only as a technical skill but also as a creative and intellectual foundation in architectural education.