Dezavantajlı bölgelerde doğa temelli etkinliklerde kullanılan riskli oyunlarda çocukların sosyal duygusal becerilerinin desteklenmesi
An investigation of children's social-emotional skills in risky play used in nature-based education in disadvantaged areas
  1. Tez No: 959770
  2. Yazar: BÜŞRA AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada sosyoekonomik olarak dezavantajlı olduğu kabul edilen bir bölgede, doğa temelli eğitimde kullanılan riskli oyunlarda çocukların sosyal duygusal becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sosyal duygusal becerileri detaylı incelemek ve gerçek durumdan kesit sunmak amacıyla çalışma, nitel çalışma olarak planlanmıştır. Bu bağlamda çalışma bir durum çalışmasıdır. Gerçek durumları mercek altına almak amacıyla doğa temelli eğitimde kullanılan riskli oyunlar çocuklara uygulanmış ve çocuklar risk içeren materyallerle karşı karşıya getirilmiştir. Veriler; gözlem notları, çocuklarla görüşme notları, çocukların resimleri, fotoğraf çekimleri, video ve ses kayıtları ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin derinlemesine analiz edilebilmesi için tematik analiz yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de Ağrı ilinin Diyadin ilçesinin bir köyünde bulunan ilkokuldaki 2024-2025 eğitim öğretim yılında yaşları 60-72 ay aralığında değişen 11 öğrenci oluşturmuştur. Elde edilen bulgular detaylıca incelenerek ilgili literatür kapsamında temalara ayrılmıştır. Araştırmada çocuklara sağlanan riskli oyunlar çerçevesinde çocukların sosyal duygusal becerileri, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Maarif Modeli'nde (2024) yer alan sosyal duygusal beceriler başlığı altında sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda doğa temelli eğitimde kullanılan riskli oyunların ve risk içeren materyallerin çocukların sosyal duygusal becerilerine olumlu yönde etkileri olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social-emotional skills of children during risky play activities employed in nature-based education in a socioeconomically disadvantaged region. To explore social-emotional skills in depth and provide a contextual understanding of real-life situations, the research was designed as a qualitative study. Accordingly, the study follows a case study methodology. To investigate real-life experiences, children participated in risky play activities involving exposure to risk-laden materials within a nature-based education framework. Data were collected through observation notes, interviews with children, children's drawings, photographs, and audio-visual recordings. Thematic analysis was employed to enable in-depth interpretation of the data. The study group consisted of 11 children aged between 60 and 72 months, enrolled during the 2024–2025 academic year in a village primary school located in the Diyadin district of Ağrı Province, Turkey. The findings were examined in detail and categorised into themes by the relevant literature. The children's social-emotional skills observed through risky play were classified under the“social-emotional skills”category as outlined in the Ministry of National Education Maarif Model (2024). The results of the study indicate that risky play activities and risk-involving materials used in nature-based education have a positive impact on the development of children's social-emotional skills.