Oxytropis argyroleuca Bornm. bitkisinin fitokimyasal ve biyolojik aktivite açısından araştırılması
Investigation of Oxytropis argyroleuca Bornm. plant in terms of phytochemical and biological activity
  1. Tez No: 959783
  2. Yazar: KEVSER AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez çalışması kapsamında Oxytropis argyroleuca Bornm. (Fabaceae) türü üzerinde kapsamlı fitokimyasal ve biyolojik aktivite analizleri gerçekleştirilmiştir. Çiçek uçucu bileşenleri MBD-KFME yöntemi ile, herba ve kök kısımlarından farklı polariteli ham ekstreler ve alt fraksiyonlar hazırlanmıştır. Tohum ve herbadan sabit yağ asitleri ve vitaminler tanımlanmıştır. Elde edilen ekstrelerin kimyasal içerikleri çeşitli kromatografik teknikler kullanılarak incelenmiştir. Toplam fenolik ve toplam flavonoit miktar tayinleri gerçekleştirilmiştir. Çiçeklerin uçucu bileşen analizinde linalol,  terpineol, borneol, kafur ve (E)-geranil aseton major bileşikler olarak belirlenmiştir. Kök ve herba sabit yağ profilinde, palmitik asit, stearik asit, nonadekanoik asit, linoleik asit, linolenik asit öne çıkan bileşikler olarak tespit edilmiştir. Tohumlarda, lipofilik vitaminler grubundan vitamin E bulunmuştur. Herba polar ve apolar ekstrelerinde başlıca pinitol, sukroz, -glukopiranoz ve -glukopiraznoz, heksakosanol, triakontanoik asit, oktakosanoik asit, nonakosan ve -sitosterol bulunmuştur. Kök polar ve apolar ekstrelerinde major bileşikler olarak fitosteroller (-sitosterol, stigmasterol ve stigmasten-4-en-3-on), diterpenoitler ((13R)-8,13-epoksi-labd-14-en-2-on) ve triterpenoitler (lup-20(30)-en-3-on, lupeol, friedelan-3-on ve oleanolik asit), şekerler (sukroz ve rafinoz) tespit edilmiştir. Etil asetatlı fraksiyonda başlıca flavonoitler olarak astragalin, izokersitrin, kersetin ve izoflavonlar; genistin ve genistein tanımlanmıştır. Fenolik asitlerden gentisik, salisilik ve protokateşik asitleri bulunmuştur. Herba kısmında suda çözünen polisakkaritlerin kompozisyonu aydınlatılmıştır. Etil asetat fraksiyonun etkili antioksidan potansiyeline ve anti--amilaz ve anti--glukozidaz enzimlerini inhibe etme potansiyeline sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, phytochemical investigations and biological activity assessments were carried out on Oxytropis argyroleuca Bornm. (Fabaceae). The flower volatiles were obtained using the MSD-SPME technique, while extracts and sub-fractions with different polarities were prepared from the herb and root parts of the plant. The fixed fatty acids and lipophilic vitamins were extracted from seeds and aerial parts. The chemical compositions of the volatiles, fatty acids, lipophilic vitamins, polysaccharides, and extracts were analyzed using different chromatography techniques. The total phenolic content and total flavonoid content determinations were performed. Major volatile constituents were identified as linalool, α-terpineol, borneol, camphor, and (E)-geranyl acetone. The dominant fatty acids were determined to be palmitic, stearic, nonadecanoic, linoleic, linolenic acids. In the seeds, the vitamin E was detected. The aerial part extracts contained major components such as pinitol, sucrose, β-glucopyranose, α-glucopyranose, hexacosanol, triacontanoic acid, octacosanoic acid, nonacosane, and β-sitosterol. In the root extracts, the major constituents were phytosterols (β-sitosterol, stigmasterol, and stigmast-4-en-3-one), diterpenoids ((13R)-8,13-epoxy-labd-14-en-2-one), triterpenoids (lup-20(30)-en-3-one, lupeol, friedelan-3-one), and sugars (sucrose and raffinose). The ethyl acetate fraction was found to contain flavonoids, including astragalin, isoquercitrin, and quercetin, as well as isoflavones such as genistin and genistein. Among the phenolic acids, gentisic, salicylic, and protocatechuic acids were identified. The composition of water-soluble polysaccharides from the aerial parts was elucidated. The ethyl acetate fraction exhibited significant antioxidant activity and showed inhibitory potential against α-amylase and α-glucosidase enzymes, indicating possible antidiabetic effects.