Dielectric and mechanical properties of non-covalently functionalized graphene nanosheets (GNSs)/PDMS nanocomposites
Kovalent olmayan şekilde fonksiyonelleştirilmiş grafen nanoplaka (GNSs)/PDMS nanokompozitlerinin dielektrik ve mekanik özellikleri
  1. Tez No: 959789
  2. Yazar: YASİN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHAOQIN GONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wisconsin-Madison
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Yeni grafen nanoplaka(GNSs)/poli(dimetilsiloksan) (PDMS) nanokompozitleri kovalent olmayan fonksiyonelleştirme yöntemi kullanılarak üretildi. Bu malzemelerin morfolojik, mekanik ve dielektrik özellikleri değerlendirildi. GNS'lerin PDMS matriksi içerisinde homojen ve verimli bir şekilde dağılmasını sağlamak için fonksiyonelleştirme ajanı olarak piren–PDMS fonksiyonel grupları kullanıldı. Bu kovalent olmayan fonksiyonelleştirme, GNS'lerin polimer matrisinde dağılmasını kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda grafen tabakalarının ayrılmasını sağlayarak agregasyonlarını ve polimerik matris boyunca iletken yolların oluşumunu da engelledi. GNSs/PDMS nanokompozitlerinin dielektrik özellikleri, GNS ilavesiyle birlikte önemli ölçüde iyileşti; bu durum Maxwell–Wagner–Sillars (MWS) etkisi ve mikrokondansatör modeli ile açıklanabilir. PDMS matrisine %1,2 oranında GNS dahil edilmesiyle, 1 kHz'de saf PDMS'e kıyasla 155 kat daha yüksek bir dielektrik sabiti elde edilirken, nispeten düşük bir dielektrik kayıp da korunmuş oldu. Ayrıca, GNS'lerin derişimi ve fonksiyonelleştirme oranlarının dielektrik ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri araştırıldı. Dahası, GNS'lerin fonksiyonelleştirilmesi, nanokompozitlerin kopma uzamasını artırırken çekme dayanımını azalttı.
Özet (Çeviri)
Novel graphene nanosheets (GNSs)/poly(dimethylsiloxane) (PDMS) nanocomposites were fabricated using the non-covalent functionalization method. Their morphological, mechanical, and dielectric properties were evaluated. Pyrene–PDMS functional groups were utilized as functionalization agents to homogenously and efficiently disperse GNSs throughout the PDMS matrix. This non-covalent functionalization facilitated the dispersion of GNSs in the polymer matrix and also isolated the graphene layers to prevent their aggregation and formation of conductive pathways through the polymeric matrix. The dielectric properties of the GNSs/PDMS nanocomposites significantly improved with the addition of GNSs, which could be explained by the Maxwell–Wagnar–Sillars (MWS) effect and the microcapacitor model. With the incorporation of GNSs in the PDMS matrix (1.2 wt%), a dielectric constant 155 times larger than that of pure PDMS was obtained at 1 kHz, while a relatively low dielectric loss was preserved. The effect of the GNSs' concentration and functionalization ratios on the dielectric and mechanical properties were investigated. Moreover, the functionalization of GNSs increased the strain-at-break and decreased the tensile strength of the GNSs/PDMS nanocomposites.