An optimal pairs trading strategy based on the inhomogeneous geometric brownian motion
Homojen olmayan geometrik brown hareketine dayali bir optimum ikili işlem stratejisi
  1. Tez No: 959788
  2. Yazar: CANER KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, DR. ALPER ALİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, homojen olmayan geometrik Brown hareketi sürecine dayalı olarak optimal bir ikili işlem stratejisi geliştirmektedir. Önerilen model, önceden belirlenmiş bir alt sınıra bağlı olarak stratejinin beklenen getirisini maksimize eden bir üst sınırın belirlenmesini amaçlamaktadır. Ornstein-Uhlenbeck ve Cox-Ingersoll-Ross gibi bilinen süreçlerle karşılaştırıldığında, çalışmanın odak noktası olan süreç akademik literatürde önemli ölçüde daha az ilgi görmüştür. Bu araştırmada, stratejiyle ilişkili değer fonksiyonu için analitik bir ifade türetilmiştir. Teorik analizler, simülasyon çalışmaları ile doğrulanmış olup, ampirik geriye dönük test sonuçları modelin kârlılığını güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bu çalışmanın temel katkısı, homojen olmayan geometrik Brown hareketi süreci çerçevesinde ikili işlem stratejisine ilişkin analitik değer fonksiyonunun açık biçimli çözümünün elde edilmesi ve optimal üst sınırın belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
This study develops an optimal pairs trading strategy based on the inhomogeneous geometric Brownian motion (IGBM) process. The proposed model aims to identify an upper boundary that maximizes the expected return of the strategy, given a predetermined lower boundary. Compared to well-known processes such as Ornstein-Uhlenbeck and Cox-Ingersoll-Ross, the IGBM process has received significantly less attention in the academic literature. In this research, we derive an analytical expression for the value function associated with the strategy. The theoretical analysis is validated through simulation studies and, empirical back-testing results provide strong evidence supporting the model's profitability. The primary contribution of this study lies in deriving an explicit solution for the analytical value function of the pairs trading strategy and determining the optimal upper boundary within the framework of the IGBM process.