An Approximate solution of the resequencing problem in packet switching networks
  1. Tez No: 9598
  2. Yazar: ONUR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET PAKET ANAHTARLAMALI A?LARDA YENİDEN SIRALAMA SORUNU IÇÎN BİR YAKLAŞIK ÇÖZÜM ALTINTAŞ, Onur Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Semih BİLGEN Mart 1990, 101 sayfa Farklı sığalarda işgörenleri olan, M/M/m/K şeklinde modeli enen paket anahtar 1 amali ağlarda yeniden sıralama sorunu için daha önce bir kesin çözüm yöntemi önerilmişti. Ancak bu metod, büyük bellek alanı ve uzun işletim zamanı gerektirmekteydi. Bu çalışmada çok daha az bellek alanı ve işletim zamanı ile yeniden sıralama sorununu yaklaşık olarak çözen bir yöntem önerilmektedir. Ele alman ağ iki düğümlüdür ve M/M/m/K şeklinde modellenmektedir. Durum sayısı 2 +B 'den m+B+i indirilmiştir. B, ilk düğümdeki gönderici kuyruğu uzunluğudur. Önerilen yöntemle, kesin çözüm yönteminin etkinlikleri karşılaştırılmış ve sonuçların yeterince yakın olduğu gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Bilgisayar ağı performansı, paket anahtarlamalı ağ performansı, yeniden sıralama, birçok heterojen işgorenli sistem. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPROXIMATE SOLUTION OF THE RESEQUENCING PROBLEM IN PACKET-SWITCHING NETWORKS ALTINTAŞ, Onur M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Semih BİLGEN March 1990, 101 pages An exact solution method for the resequencing problem in packet-switching networks modelled as M/M/m/K with different capacity servers was suggested earlier. However, this method requires extensive memory space and process time. In this study, an approximate method which requires much less memory space and execution time is presented. The network considered is a two node one, again modelled as M/H/m/K, with the number of states reduced from £' *+B to w+S+i, where B is the transmitter queue sise at the first node. The efficiency of the proposed method is compared with the exact solution method. The results for the proposed method are sufficiently close to the exact ones. Key words : Computer network performance, packet switching network performance, resequencing, multiple heterogeneous server system. iii Science Code 609.02.07