Analysing the attitudes of the small hotels with respect to the innovation: The case of Sultanahmet
Küçük otellerin yenilikle ilgili tutumlarının analizi: Sultanahmet örneği
- Tez No: 609903
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERHAN GEZİCİ KORTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Sultanahmet kümesindeki küçük otellerin, değişen koşullar ve talep karşısında rekabet avantajı yakalayabilmek için inovasyonu ne derece önemli gördüğünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Turizm, dünyada hızla büyüyen endüstrilerden biridir, ancak daha fazla turist çekmek için ülkeler, bölgeler ve kentler arasında rekabet etmek zorundalardır. Türkiye tarihi ve coğrafi avantajları nedeniyle turizm için yüksek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca, Türkiye'deki kentsel ve kültürel turizmde, ilk ve en önemli ve dünyadaki en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan İstanbul'un büyük bir rolü vardır. İstanbul'un en öne çıkan turizm kümesi Sultanahmet, terör saldırıları ve siyasi çatışmalarla ilgili güvenlik sorunları nedeniyle farklı bir süreç yaşamaktadır. Bu kapsamda; çalışmada, bölgede son yıllarda meydana gelen değişiklikleri de değerlendirebilmek amacıyla vaka incelemesi için seçilmiştir. Turizm talebindeki değişimler terör saldırılarından daha önce başlamıştır, ancak saldırılardan sonra turist sayısında belirgin bir azalma görülmüştür. Sultanahmet, yalnızca tarihi kültürel çekiciliklerin odağı değil, aynı zamanda yüksek konaklama kapasitesi sahip bölgelerin başında gelmektedir. Dünyadaki turizm çalışmaları incelendiğinde; turizm sektöründeki değişimlere karşılık küçük ve orta boy işletmelerin yer aldığı oteller daha rekabetçi olabilmek için inovasyona önem verdikleri görülmüştür.. Bu nedenle, İstanbul'un en önemli turizm kümelerinden biri olan Sultanahmet'te otellerin inovasyon konusundaki tutum ve stratejilerinin incelenmesi literatür açısından oldukça önemli olmaktadır. Bu tezin genel amacı, dış etkenlerin Sultanahmet kümesinde yer alan otellerin stratejilerini nasıl etkilediğini değerlendirerek, bunların gelişimleri ve rekabet güçleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmak ve ayrıca, bu stratejilerin müşteri memnuniyeti ile bir ilişkisi olup olmadığını değerlendirmektir. Bu alanda etkili olan dış etkenler, son yıllarda yaşanan terör saldırıları, siyasi çatışmalar ve bu bölgedeki turistik demografik değişimlerle ilgili güvenlik sorunlarıdır. Aynı şekilde, diğer dış etkenler, küresel turistlerin değişen talepleri ve potansiyel turistleri cezbetme girişimidir. Öte yandan, otellerin inovasyona götüren bazı özellikleri vardır.Küçük otellerde hangi özelliklerin inovasyona yol açtığını analiz etmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, müşteri memnuniyeti, firmaların inovasyon düzeyi ile müşteri memnuniyeti arasında bir ilişki olup olmadığını da değerlendirmiştir.. Sultanahmet turizm kümesi, Türkiye'de başarılı olarak değerlendirilen ilk küme projesi ve aynı zamanda turistlerin İstanbul'da en çok ziyaret ettiği bölgedir. Hipotez 1e göre, İstanbul'daki turizm profilindeki değişiklikler nedeniyle Sultanahmet'te bulunan oteller bu süreci yönetmeye yönelik stratejiler uygulamıştır. Hipotez 2 ye göre, inovasyon ile Sultanahmet'teki oteller küresel ve yerel pazarlarda rekabet avantajı elde etmişlerdir. Ve hipotez 3 e göre, otel büyüklüğü ve çalışanların eğitim düzeyi otellerin inovasyon düzeyi üzerinde etkili olmaktadır. Çalışmada, Sultanahmet turizm kümesindeki küçük otellerin azalan turist sayısı, turist profilindeki değişikliklerle başa çıkmak ve işlerini sürdürmek için uyguladıkları stratejileri analiz etmek; yerel ve küresel pazarlarda rekabet gücü elde etmek için otellerde yapılan inovasyonu değerlendirmek ve bu ınovasyonları yapma motivasyonu değerlendirmiştir. Bölgedeki otellerin (1) inovasyon performansını, (2) inovasyon türünü, (3) turizm firmaları için inovasyon önündeki engellerin neler olduğu ve (4) yorumları üzerinden müşteri memnuniyetini analiz etmek için tasarlanmıştır. Çalışmanın veri seti oluşturulurken; ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bölgedeki otellerin listesi alınarak haritalanmış ve sonrasında rastgele örnekleme tekniğiyle Sultanahmet'in beş mahallesinde yer alan (Cankurtaran, Sultanahmet, Küçük Ayasofya, Binbirdirek ve Alemdar) yetmiş dört küçük otel seçilmiştir. Sonrasında ise yetmiş dört otelle anket yapılarak veriler toplanmıştır. Ankette yer alan inovasyonla ilişkili sorular Oslo Manuel 2005'e dayalı olarak ürün/hizmet inovasyonu, süreç yeniliği, organizasyonel inovasyon ve pazarlama inovasyonu olmak üzere dört farklı tipi içerecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, Google otel değerlendirmeleri de üç kategori üzerinden incelenmiştir. Google Otel yorumlarınının incelenme nedeni, Google'ın online turizm acentelerinin çoğunun özeti olması ve yorumları oda, konum ve hizmet diye üç kategoriye ayırmasıdır. Bu yorumlar, müşterilerin oteller hakkındaki görüşlerini ve memnuniyet düzeyinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Parametrik testlere (SPSS'de hesaplanmış) dayalı açıklayıcı istatistiklerle analiz edilen sonuçlar, turizm firmalarının bakış açısındaki farklılıkları anlama olanağı sağlamıştır. Elde edilen bulgular gösteriyor ki Sultanahmet'teki küçük oteller, dünyadaki başka küçük oteller gibi daha çok süreç ve pazarlama inovasyonuna yönelik bir yol izlemektedirler. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasının nedeni ICT de yaşanan gelişmelerden kaynaklı insanların hayatında internetin hızla yerleşmesi ve belirli değişiklikler yaratmasıdır. Bu sayede, birçok işlem internetle yapılabiliyor hale gelmiş ve firmalar ve özellikle servis sektöründeki firmalar müşterilerle ilişki kurmak için internet altyapılarını güçlü tutmak istemektedirler. Sultanahmet'teki küçük oteller bu amaçla internet konusunda kendilerini geliştirmektedirler. Süreç inovasyonu, çoğunlukla üretkenliği ve verimliliği artırmak için destekleyici eylemlere atıfta bulunur. Teknolojiye yapılan yatırımlar süreç inovasyonunun bir parçasıdır, ve ICT ile ilişkili olan yatırımların bu başlık altında değerlendirildiği görülmektedir. Sultanahmet'teki küçük oteller kontrol edilmesi zor bir süreç olmasına rağmen dünyadaki değişen trend ve yaşanan terorist olaylardan sonra daha çok müşteri kitlesine ulaşmak için farklı ve çeşitli online turizm acentelarıyla çalışmakatadırlar. Bu doğrultuda, kanal yönetimi ve bulut tabanlı sistemler sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede, oda fiyatları ve doluluk oranları online acentelerin sitesinde kontrol edilip ve karşılaştırılabilmektedir. Pazarlama inovasyonu, ürün tasarımı-ambalajı, ürün yerleştirme, ürün tanıtımı veya fiyatlandırmadaki önemli değişiklikler içeren yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır. Pazarlama inovasyonları, müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamayı, yeni pazarlar açmayı veya firmanın ürünlerini daha iyi bir yerde konumlandırarak firmanın satışlarını artırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla Sultanahmet'teki küçük oteller Online turizm acentelerine daha az komisyon ödemek için, müşterilerini otelin kendi web sayfasından oda tutmaya ikna etmek istiyorlar ve bunu da farklı fiyatlandırma yöntemleri ile veya promosyonlarla yapmaya çalışıyorlar. Aynı zamanda yeni piyasalara yönelmek de yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, anket uygulanan otellerin sosyal medya üzerindeki müşteri değerlendirmeleri de performanslarını ortaya koymak amacıyla incelenmiş ve turist profilindeki değişimin otelleri inovasyona yönlendirdiğine ilişkin herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Buna karşın, oteller pazarlama ve süreç inovasyonundaki küresel eğilimleri takip etme eğilimindedirler. Otelin müşteri memnuniyeti ile inovasyon arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Ancak yapılan korelasyon analizine göre otellerin büyüklüğü, çalışan üniversite mezunu sayısı ve turizm bölümünden mezun çalışanların sayısı ve inovasyonla anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the importance of innovation for small hotels in the Sultanahmet cluster in order to gain a competitive advantage in the face of changing conditions and demand in the local and global markets. Tourism is one of the fastest-growing industries in the world, but there is a competition between countries, regions, and cities to attract more tourists. Turkey has a high potential for tourism due to its historical and geographical advantages. In addition, Istanbul, one of the first and most important cities in the world, has a significant role in urban and cultural tourism in Turkey. Sultanahmet, Istanbul's most prominent tourism cluster, has been selected for case studies in order to evaluate the changes that have occurred in this region in recent years due to safety issues related to terrorist attacks and political conflicts. Changes in tourism demand have started before terrorist attacks, but there has been a significant decrease in the number of tourists since the attacks. Sultanahmet is not only the focus of historical, cultural attractions but also a high accommodation capacity. When looking at tourism studies in the world, it is evident that hotels assign importance to innovation in order to be more competitive in response to changes in the tourism sector, where small and medium-sized enterprises take place. Therefore, it is essential to examine the attitudes and strategies of hotels in innovation in Sultanahmet, one of the most important tourism clusters in Istanbul. To this end, the innovation strategies and performance indicators of tourism enterprises evaluated by surveys applied to small hotels in Sultanahmet. To analyze the characteristics of innovative small hotels in this region, correlation analyze applied. Besides, customer evaluations on social media of surveyed hotels examined to demonstrate their performance. There is no conclusion to verify the change in tourist profile steers hotels to innovation. However, hotels tend to follow global trends in marketing and process innovation and do innovation in these fields. There is no significant correlation between customer satisfaction and innovation of the hotel. However, the correlation between the number of rooms in hotels (The size of hotels even in small hotels), the number of employees with university degrees and employees with a university degree in tourism major and innovation is significant. In other words, hotels that the innovation level is more than other hotels have one of the factor of above (size of hotel, employee education, and employee tourism-related education)