İşletmelerde e-öğrenmenin personelin genel performansına etkisinin incelenmesi ve bir uygulama
Examining the effects of e-Learning on the overall performance of staff at enterprises and an application
- Tez No: 216863
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HULUSİ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Science and Technology, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, e-öğrenme uygulamalarının işletmelerde yürütülen kurum içi eğitimlerde kullanılmasının çalışanların genel performanslarına olan etkilerini incelemektedir. Ülkemizde işletmelerde gerçekleştirilen eğitim örnekleri sonuçlarının verilerini analiz ederek ortaya çıkan avantaj ve dezavantajları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda hazırlanmış olan çalışma, üç ana bölümde incelenebilir: Birinci bölümde kurumsal eğitimler, e-Öğrenme ve e-İK kavramları üzerinde durulmaktadır. Kurumsal eğitimlerin işletmeler için önemi, e-öğrenme tanımı, uygulamaları, tarihçesi, standartları başlıkları ele alınarak e-öğrenme kavramı detaylı bir şekilde incelenmeye çalışmıştır. İnsan kaynakları yönetiminde e-Öğrenme: e-İK başlığı altında elektronik insan kaynakları uygulamaları incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, e-öğrenmeyi uygulayan sektörler ve işletmeler, gerçekleştirilen eöğrenme eğitimlerinin değerlendirilmesi, kullanılan değerlendirme araçları ve yöntemleri, özellikle ROI yöntemi üzerinde durulmuş ve bir örnek uygulama ile incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde Şekerbank ?Şekerakademi? ve İş Bankası e-Öğrenme projeleri ele alınarak, gerçekleştirilen e-öğrenme eğitimleri ile ilgili istatistikî veriler, sayısal analizler ve anket çalışmaları incelenerek çalışmanın uygulama örnekleri kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, başarılı bir e-öğrenme projesinin hangi niteliklere sahip olması gerektiği ve uygulanması gereken stratejilerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra e-öğrenme eğitimlerinin avantaj ve dezavantajları detaylı bir şekilde incelenerek klasik sınıf eğitimleri ile karşılaştırılması belirli kriterler temel alınarak yapılmıştır. Çalışmanın en son bölümünde ise Performans Yönetim Sistemleri üzerinde durulmuş ve e-öğrenme eğitimlerinin çalışanların genel performansına olan etkileri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of e-learning applications that are executed in enterprises on the overall performance of staff. It tries to investigate advantages and disadvantages of the results which appeared after training with analyzing results of training applications which are realized in our country enterprises. The study can be examined in three main parts. In the first part, institutional trainings, e-Learning and e-HR concepts are mainly stressed. The importance of institutional trainings for enterprises, e-Learning concept, applications, history and standards titles are considered. The concepts of e-learning concept are tried to be examined in a detailed manner. Human resources management e-Learning: electronic Human Resources applications are examined as title e-HR. In the second part, sectors and enterprises which use e-learning applications, evaluation of e-learning instructions, evaluation tools and methods, mainly stressed ROI method and examined by an application. Moreover in this part, Şekerbank ?Şekerakademi? and İş Bankası e-Learning projects; statistic data, numeric analysises and questionnaire are considered as samples scope of this study. In the third part of the study, which characteristics and required strategies are which should be applied of a successful e-learning project were put forward. The advantages and disadvantages of e-learning were examined in detail and compared with traditional classroom instruction criteria were defined, final part of this study, Performance Management Systems were emphasized and the effects of e-learning applications on the overall performance of staff were examined.